Wiadomości z Mysłowic

Podstawowe zagadnienia związane z pracą motoreduktorów

  • Dodano: 2024-02-21 13:45

Mianem motoreduktora określa się maszynę napędową, która składa się z silnika elektrycznego oraz przekładni mechanicznej. Oprócz tego w skład urządzenia wchodzi szereg dodatkowych mechanizmów zabezpieczających, które zapobiegają m.in. zatarciu układu lub wyciekowi oleju. Co jeszcze warto wiedzieć o motoreduktorze?

Istota pracy motoreduktorów

Typowy motoreduktor to urządzenie, które składające się z silnika i przekładni (reduktora). Sam silnik elektryczny charakteryzuje się dość dużą prędkością obrotową i stosunkowo niewielkim momentem obrotowym. Zastosowana w motoreduktorze przekładnia redukująca może zmniejszyć prędkość kątową silnika nawet o wartość kilkuset razy. Co więcej, zgodnie z prawami fizyki, o tą samą wartość zwiększa się moment obrotowy silnika. Dzięki temu jednostka elektryczna może być efektywniej wykorzystana w instalacjach przemysłowych jako podstawowy napęd.

Nowoczesny motoreduktor jest urządzeniem w pełni zintegrowanym. Oznacza to, że występuje w postaci przekładni zamkniętej w szczelnej, a zarazem wytrzymałej obudowie. Dzięki temu umiejscowiona wewnątrz przekładnia ma idealne warunki pracy, co w naturalny sposób przekłada się na jej zwiększoną żywotność.

Korzyści wynikające z implementacji motoreduktorów

Najważniejszą zaletą motoreduktorów — poza aspektami czysto mechanicznymi — jest ich niewielki rozmiar. Jest to urządzenie, które zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny układ napędowy, który składa się z odrębnych podzespołów. Pamiętajmy też, że w standardowym układzie mamy jeszcze do czynienia ze sprzęgłem, który zajmuje dużo miejsca. Aplikacja z motoreduktorem co prawda również może być wyposażona np. w sprzęgła jednokierunkowe oraz hamulec, ale z reguły są one zintegrowane w obrębie jednej obudowy. To oznacza, że montaż elementu jest znacznie prostszy i nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych obliczeń. Z tego względu są one bardzo często wybierane przez konstruktorów z różnych branż.

Prostota i maksymalna integracja oznacza również mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. W motoreduktorach wszystkie komponenty są dokładnie "skrojone" pod siebie, co w praktyczne oznacza mniejsze ryzyko występowania krytycznych przeciążeń. Warto również dodać, że istnieją układy, w których mamy do czynienia z wielostopniowymi przekładniami mechanicznymi. To oznacza możliwość uzyskania jeszcze większych przełożeń, a co za tym idzie — możliwość praktycznie wszechstronnego wykorzystania w wielu różnych aplikacjach.

Motoreduktory to elementy, w których silnik elektryczny i przekładnia (lub zespół przekładni) dokładnie ze sobą współpracują. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest stworzenie napędu, który wyróżniać się będzie niezawodnością, idealnie dobranym przełożeniem, a także idealnymi parametrami pracy.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.