Miasta partnerskie

Enzkreis

Powiat Enz leży w sercu Badenii - Wirtenbergii, między stolicą Landu - Stuttgartem, a dawną rezydencją Badenii - Karlsruhe. Powstał w 1973 roku, w związku z reformą powiatową.

Tworzą go cztery wyjątkowo urocze obszary: na północnym zachodzie - pogórkowaty Kraichgau; na wschodzie - lesisty Stromberg z urodzajną glebą; na południowym wschodzie - Heckengau; a na południu i południowym zachodzie - Północny Schwarzwald. Przez powiat przepływają rzeki Enz, Nagold i Würm.

Mieszka tutaj ponad 190 000 ludzi. Rolnictwo, uprawa winnic, ale także produkcja przemysłowa i rękodzielnicza oraz bogate dziedzictwo kulturalne charakteryzują 28 gmin tworzących powiat, z czego Heimsheim, Knittlingen, Maulbronn, Mühlacker i Neuenbürg posiadają prawa miejskie.

Godne zwiedzenia miejscowości wchodzące w skład powiatu Enz to:

  • Neuenberg- znajduje się tu kopalnia Frischglück, jedna ze starszych kopalni rud żelaza tego regionu; już Celtowie i Rzymianie wydobywali i wytapiali tutaj żelazo.
  • Mühlacker - mieści się tutaj, w jednym z najładniejszych domów w mieście (z 1596 roku) muzeum regionalne, z interesującymi dokumentami historycznymi oraz znaleziskami m. in. z okresu epoki kamiennej, z czasów rzymskich.
  • Knittlingen - jest tu siedziba muzeum Fausta; urodzony w Knittlingen ok. 1480 - 1538 roku niemiecki alchemik, uważany był za czarnoksiężnika, a sławę zyskał głównie dzięki uwiecznieniu w twórczości J. W. Goethego.
  • Otisheim - Schöneberg - warto zaglądnąć do Waldenser Muzeum - domu Henri Arnaud, miejsca pamięci wiernych, którzy z powodu protestanckich przekonań musieli opuścić swój ojczysty Piemont i w 1699 roku znaleźli schronienie u księcia Eberharda Ludwika z Witenbergii.
  • Eisingen - koniecznie należy odwiedzić stare, drewniane tłocznie win z 1556 roku, używane jeszcze do 1949 roku.
  • Maulbronn - klasztor cysterski (obecnie muzeum) założony w 1147 roku; z początkowego okresu zachował się, powstały w 1178 roku, kościół klasztorny; obiekt został w 1993 roku wpisany przez UNESCO do światowego dziedzictwa kultury.

Herb powiatu Enz to "na złotym tle niebieska fala, nad nią i pod nią po dwa niebieskie romby". Fala symbolizuje rzekę Enz, a romby - cztery regiony - Schwarzwald, Hedkengau, Kraichgau, Stromberg, z których powstał dzisiejszy powiat.

Od dawna powiat Enz cechowało rolnictwo i uprawa winorośli. Łagodny klimat i urodzajna ziemia gwarantują dobre zbiory. Dzisiaj, mimo iż prawie połowa obszaru jest wykorzystywana pod uprawy, większość mieszkańców zatrudniona jest w rzemiośle. Powstała tutaj sieć średnich przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży maszynowej, transportowej, przeróbki metalu, elektrotechniki, elektroniki i mechaniki precyzyjnej.

Wizyta Władz powiatu ENZ Starosta powiatu Enz Karl Röckinger odwiedził 12 maja Mysłowice. Wraz z nim przyjechał Werner Burckhart - honorowy obywatel miasta i redaktor naczelny "Pforzheimer Zeitung" Holger Knoferl.

Wizyta potrwa trzy dni, podczas, których goście odwiedzą Hospicjum Cordis, Liceum Ogólnokształcące nr1 i Handlowe, Trójkąt Trzech Cesarzy oraz okoliczne gminy. Celem spotkania są możliwości uściślenia współpracy i pozyskania środków na poczet inwestycji realizowanych w Mysłowicach

Sokola Góra (Moskwa)

Sokola Góra jest jedną z 16 dzielnic Wschodniego Okręgu Administracyjnego miasta Moskwy.

  • Obszar - 647 ha zamieszkuje 74,7 tyś. ludzi.
  • Główne trakty komunikacyjne tworzą ulice: Aleja Budionnego, Wielka Siemionowska, Tkacka, Szczerbakowska, Objazdowa. Komunikację w obrębie miasta zapewniają 2 linie trolejbusowe, 5 tramwajowych i 6 autobusowych. Znajdują się tutaj dwie stacje metra - "Siemionowskaja" i "Elektrozawodskaja".

W ramach usług dla mieszkańców funkcjonuje 41 sklepów spożywczych, 27 z towarami przemysłowymi, 15 placówek żywienia zbiorowego, 53 punkty usługowe, 9 szkół, 20 żłobków i przedszkoli, 3 przychodnie (w tym 1 dziecięca).

Infrastrukturę przemysłową Sokolej Góry zapewniają Zakłady Mechaniczne "Salut", Zakłady Narzędziowe, Elektromechaniczne, AOZT "Ariadna", "Krasnaja Zaria", "Wariant", AOOT "Start".

Znajdują się tutaj także siedziby instytucji naukowo-badawczych: "Pulsar", "Szafir" i "Bazalt". Z inicjatywy Instytutu Ekologii i Ewolucji Rosyjskiej Akademii Nauk na terenie dzielnicy Sokola Góra założono w 1984 roku moskiewskie Delfinarium, które jest jedna z głównych atrakcji w okolicy.

Frydek Mistek

2 grudnia br. w Mysłowicach z oficjalną wizytą przebywała delegacja z czeskiego miasta Frýdek-Mistek, w skład której wchodzili: Burmistrz - Eva Richtrová, zastępca Burmistrza - Petr Cvik, kierownik Wydziału Szkolnictwa, Kultury, Młodzieży i Sportu - Ilona Nowaková. Głównym punktem programu było podpisanie Umowy Partnerskiej.

Czeska delegacja w trakcie krótkiego pobytu w Mysłowicach miała okazję zobaczyć ekspozycję Muzeum Historii Pożarnictwa a także wystawę prezentującą przeszłość i współczesność miasta Frýdek-Mistek w Miejskim Centrum Kultury.

W uroczystości wzięli udział także Radni Rady Miasta, na czele z Przewodniczącym Rady Edwardem Lasokiem, Sekretarz Miasta Izabela Gołaszczyk-Sobczyk a także Naczelnik Wydziału Promocji Miasta i Informacji o Unii Europejskiej Ewelina Czaja-Muzyk.

Całość uroczystości zakończył występ zespołu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen Ziętka z Mysłowic.

Informacje pochodzą ze strony Urzędu Miasta Mysłowic www.myslowice.pl