Wiadomości z Mysłowic

Dzień Dawcy Szpiku dla Bartusia

  • Dodano: 2013-09-12 18:45

"Nazywam się Bartuś. Mieszkam w Rudzie Śląskiej. Jestem wesołym chłopcem. Świetnie jeżdżę na swoim rowerku. Lubię grać w piłkarzyki, bawić się piłką, a gdy słyszę muzykę to od razu tańczę. Moim ulubionym miesiącem jest czerwiec, bo mam wtedy urodzinki. W tym roku skończę 2 latka. Spędzę je w szpitalu, ponieważ czekam na przeszczep szpiku. Poszukuję swojego bliźniaka genetycznego. Może to będziesz Ty? Zarejestruj się ...“

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczpienie szpiku do dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwięszkyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku  dla Bartusia i innych wraz z siecią sklepów Tesco w całej Polsce. Historia Bartusia poruszyła serca ludzi w wielu miastach. Na apel odpowiedziały również sklepy Tesco całej Polski, czego efektem jest ogólnopolska akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w 42 sklepach Tesco. Do działania przyłączyła się również placówka w Katowicach.


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

- 20.09.2013 r. (piątek) w godzinach: 15.00 – 19.00
- 21.09.2013 r. (sobota) w godzinach: 10.00 – 19.00
- 22.09.2013 r. (niedziela) w godzinach: 14.00 – 18.00

Miejsce:  Tesco  Katowice, ul. Chorzowska 107

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).
Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny
z wewnętrznej strony policzka i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranego materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Dzień Dawcy Szpiku dla Bartusia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.