Zakończył się projekt, który miał na celu stworzenie grupy wsparcia dla osób z otyłością. W ramach programu odbyły się m.in. konsultacje z dietetykiem, lekarzem czy trenerem, jak również szeroki wachlarz zajęć ruchowych. W ciągu siedmiu miesięcy 20 uczestników schudło prawie 185 kilogramów. Koszt zadania to blisko 49 tys. zł, na które miasto pozyskało środki z Narodowego Programu Zdrowia.
Otyłość jest najczęściej występującą współczesną chorobą cywilizacyjną. Do głównych przyczyn otyłości należą: złe nawyki żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna. Jest ona czynnikiem ryzyka w rozwoju wielu chorób przewlekłych, takich jak: choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, cukrzyca typu 2, nowotwory złośliwe, a w konsekwencji stanowi pośrednią przyczynę przedwczesnej niepełnosprawności oraz śmierci.
Celem programu była zmiana nawyków żywieniowych wśród uczestników projektu, zwiększenie ich aktywności fizycznej oraz stworzenie warunków przepływu i wymiany informacji oraz doświadczeń związanych z problemami i trudnościami, z którymi na co dzień spotykają się ludzie otyli. W projekcie wzięło udział 20 osób co pozwoliło na stworzenie dwóch grup wsparcia.
Realizacja programu rozpoczęła się od indywidualnych konsultacji dietetycznych, z których każda obejmowała przeprowadzenie wywiadu żywieniowego, ułożenie ogólnego indywidualnego planu żywieniowego oraz wykonanie analizy składu ciała.
W ramach planowanych działań przeprowadzono spotkania grup wsparcia, podczas których uczestnicy mogli podzielić się swoimi wątpliwościami, sukcesami i porażkami. Tematami spotkań były między innymi: jak walczyć z otyłością, normy żywienia, zasady prawidłowego żywienia, substancje i środki dodawane do żywności, zasady czytania etykiet na produktach spożywczych oraz choroby żywieniowozależne. Ponadto odbyły się również grupowe spotkania z wykwalifikowanym trenerem, które miały charakter teoretyczno-praktyczny (jak dobierać ćwiczenia, jak ćwiczyć żeby schudnąć).
Każdy otrzymał karnet wejść na basen oraz do klubu fitness. W ramach treningów interpersonalnych stworzony został indywidualny plan treningowy dla każdego uczestnika. Dodatkowo w ramach działania zorganizowana została jednodniowa wycieczka w Beskid Śląski z przewodnikiem. Podczas trwania programu odbywały się także zajęcia nordic walking.
Projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” skierowany był do wszystkich mieszkańców Mysłowic mających potwierdzoną otyłość w wieku od 35 do 60 lat bez względu na płeć i status społeczny. Jak powszechnie wiadomo dla osób odchudzających się niezwykle ważne jest wsparcie ze strony bliskich albo innych ludzi borykających się z podobnym problemem.
Zadanie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2016-2020.