Wiadomości z Mysłowic

Bramki obrotowe

  • Dodano: 2020-12-01 14:00, aktualizacja: 2020-12-04 14:05

Bramki obrotowe wykorzystuje się do kontrolowania ruchu osób wszędzie tam, gdzie dostęp jest w jakikolwiek sposób regulowany. Po tego typu system sięga się w miejscach pracy, budynkach strzeżonych i biurach. Dostosowane są do wykorzystania wewnątrz, jak i w warunkach zewnętrznych. Ich mechanizm musi działać płynnie i być niezawodny, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z intensywnym przepływem ludzi. To dlatego znajdują zastosowanie również podczas zgromadzeń publicznych, w metrze, na lotnisku lub dworcu. Brak płynności w działaniu mechanizmu skutkowałby dezorganizacją  na obszarze danego miejsca. 

Bramki obrotowe nazywane są również kołowrotami lub tripodami. Ich budowa, widoczna od zewnątrz, jest prosta. Mechanizm zamknięty zostaje w estetycznej obudowie, na wysokości dłoni umieszczony jest czytnik, a obok są ramiona, które blokują dostęp oraz otwierają się po zwolnieniu blokady. Całość montuje się w bardzo prosty sposób. Jednocześnie niska cena urządzenia pozwala na zastosowanie go również w niedużych zakładach pracy, w których jednakże istnieje konieczność kontroli dostępu osób wchodzących na konkretny teren. Bramki często łączy się we wspólną sieć z innymi urządzeniami, w ten sposób tworząc zautomatyzowaną sieć ochrony. W razie potrzeby, dodaje się do niej kolejne urządzenia wraz z jednostką centralną, która wszystko kontroluje. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i urządzeń. 

Bramki obrotowe - sposoby weryfikacji

Dwoma najczęściej wykorzystywanymi sposobami weryfikacji są czytniki odcisków palców oraz czytnik kart. W ten sposób, oprócz kontrolowania dostępu, można rejestrować kto wkracza na dany teren oraz go opuszcza. Wiele tutaj zależy od tego, gdzie dana bramka się znajduje. W metrze do odblokowania bramki może zostać wykorzystana karta miejska z biletem, bilet lub karta płatnicza zbliżeniowa. Na lotnisku będzie to z kolei karta pokładowa wydrukowana lub wyświetlona na smartfonie z odpowiednio przygotowanym kodem QR. To tylko kilka przykładów na to, na jak różne sposoby może zostać odblokowany ten sam mechanizm obrotowy. 

Funkcjonalność sprzętu

Warto zwrócić uwagę na najbardziej funkcjonalne elementy bramek obrotowych. Dzięki nim, są one praktyczne i znajdują zastosowanie w biurach oraz wszelkich miejscach użyteczności publicznej.

  • Bramka obrotowa dwukierunkowa. Dzięki temu, w zależności od potrzeb, można przechodzić przez nią zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Oznacza to, że nie tylko ramię jest w stanie obracać się w obydwie strony, ale również zarówno z jednej, jak i drugiej strony obudowy znajdują się czytniki.
  • Interfejs przygotowany w języku angielskim. Powszechna znajomość tego języka sprawia, że z urządzenia mogą swobodnie korzystać osoby różnych narodowości. Jest to ważne nie tylko w biurach, ale głównie w takich miejscach jak dworce czy lotniska.
  • Szerokość korytarza. To od niej zależy, jak komfortowe będzie przejście oraz czy będzie dało się swobodnie pokonać je z bagażem na ramieniu lub dziec-kiem. Jednocześnie nie za szerokie przejście nie umożliwi przedostania się przez bramkę przez osobę nieuprawnioną.
  • Funkcja opuszczania ramienia. Jest niezwykle istotna chociażby w sytuacji awaryjnej, gdy trzeba otworzyć wyjścia ewakuacyjne i nie ma możliwości kontrolowania każdej osoby z osobna, a należy umożliwić jak najszybsze opuszczenie terenu.
  • Sposób dostępu. Jak zostało już wspomniane, może być różnego typu - na podstawie odcisku palców, identyfikatora czy karty dostępu. Zależy od rodzaju miejsca, w którym bramka się znajduje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.