Wiadomości z Mysłowic

Budowa domu - jak się za to zabrać?

  • Dodano: 2017-04-13 11:00

Z pozoru wydaje się, że budowa domu wcale nie jest trudna. W rzeczywistości jednak fakty są inne. Szczególnie trudno jest się za to zabrać osobom, które z tematem mają mało wspólnego. Dlatego lepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty, który poprowadzi Cię przez cały ten proces. Pamiętaj jednak, że czasami nie warto ufać ludziom do końca i dobrze jest mieć jakiekolwiek pojęcie na dany temat. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz prace.

Wybierz działkę pod zabudowę

To pierwszy krok do powstania Twojego wymarzonego domu. Na co musisz zwrócić uwagę wybierając idealny kawałek ziemi? Przede wszystkim na lokalizację, która w miarę możliwości powinna być dogodna. Dobrze jest mieć blisko do pracy, przychodni czy szkoły. Duże znaczenie ma także ilość terenów zielonych, które decydują o tym, czy dana okolica jest spokojna, gdyż drzewa i krzewy pochłaniają hałasy oraz zanieczyszczenia. Poza tym przyjemnie jest móc posiedzieć i posłuchać ćwierkania ptaków czy pospacerować z dzieckiem po lokalnym parku.

Zakup działki to jednak nie wszystko. W tym przypadku musisz jednak bardzo uważać bo to, że posiadasz już działkę to wcale nie oznacza, że będzie można na niej wznieść dowolny projekt domu. Musisz postarać się o odpowiednie pozwolenia, które Ci to umożliwią. I tak w pierwszej kolejności powinieneś pozyskać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takowego nie ma to wystarczą indywidualnie wydane warunki zabudowy dla konkretnej działki.


Najlepszej jakości materiały

Nowo powstały dom z założenia ma służyć nam przez lata. Dlatego właśnie trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zarówno wybrana działka, powstały projekt oraz urządzone wnętrza, wszystko tworzyło spójną całość, która będzie nam w 100% odpowiadała. Bo to właśnie w tym domu spędzimy kilkanaście lub kilkadziesiąt najbliższych lat.

O ile materiały do budowy domu zazwyczaj poniekąd narzucane są przed fachowców (ostatnie zdanie należy zawsze do Ciebie) to ustalenie jakie elementy wykończeniowe znajdą się w środku jest tylko i wyłącznie Twoją decyzją.

Przykładowo wybór dobrej jakości elementów, z których powstanie podłoga (np. http://euromat.net.pl/) to gwarancja tego, że nawet po długim i intensywnym użytkowaniu nie będzie konieczności ingerowania w nią. Chyba nie chcesz po zakończeniu remontu rozpoczynać drugiego? Postaraj się więc wybrać wysokiej klasy produkty, nie zważając tak bardzo na ceny, które w niektórych przypadkach mogą odstraszać ale jakość musi swoje kosztować.

Komentarze (1)    dodaj »

  • MarekH.

    My już kończymy budowe naszego domu, ale potwierdzam, że tematów do ogarnięcia w tej kwestii jest mnóstwo. Zgadzam się z autorką artykułu, że warto korzystać z pomocy specjalistów, ale zachować przy tym zasadę ograniczonego zaufania i jak najwięcej dowiadywać się i sprawdzać samemu. Ja mogę np. polecić portal raporty o terenie www.ongeo.pl na którym samodzielnie sprawdzałem najważniejsze informacje o działce (juz na etapie szukania działki pod budowę i potem podczas przygotowywania się do budowy) Np.mogłem tam sprawdzić plany zagospodarowania , spadki terenu (co w przypadku naszej działki było istotne), zagrożenia powodziowe, pozwolenia budowlane wydawane w okolicy i wiele innych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.