Mysłowice - portal miejski m-ce.pl

Wiadomości z Mysłowic

EkoPaka w bibliotece

  • Dodano: 2016-02-10 11:30, aktualizacja: 2017-11-29 19:27

W Filii nr 7 w ramach projektu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” odbył się drugi etap projektu. Tym razem tematem warsztatów były tworzywa sztuczne.

Najważniejszym celem drugiego etapu było pokazanie, że tworzywa sztuczne także mają swoje źródło w naturze oraz przekonanie dzieci, że produkcja rzeczy wykonanych z tworzyw sztucznych ma sens tylko wtedy, gdy są one: wielokrotnego użytku, wielofunkcyjne albo - jeśli to zabawki - służą przez długi czas, wielu osobom oraz pozwalają tworzyć rozmaite wzory i gry. Aby utrwalić tę wiedzę, dzieci wykonały eksperyment. Napełniły balon wodą; wyobrażał on kulę ziemską, pod powierzchnią której znajdują się złoża ropy naftowej (czyli woda w balonie), która przez „odwierty” (nakłucia igłą balonu) wydostawała się na powierzchnię.

Do zrozumienia procesu powstawania plastikowych zabawek posłużyła nam ekologiczna masa plastyczna bubber, która była częścią EkoPaki. Dzieci podczas tej zabawy czerpały z masy plastycznej ropę, obrabiały ją w rafinerii oraz tworzyły z niej różne przedmioty w fabryce. Na zakończenie zajęć dzieci mogły pobawić się zabawkami wyprodukowanymi z tworzyw sztucznych, tj. klockami lego oraz grą „nawlekaj nie czekaj”. Na wiosnę ruszy kolejny, trzeci etap projektu, do którego już mocno zachęcamy. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.