Rozważasz inwestycję w odnawialne źródła energii? Chcesz zmniejszyć rachunki za prąd w swoim domu? Zobacz, jakie korzyści niesie ze sobą fotowoltaika i w jaki sposób uzyskać na nią dofinansowanie ze środków publicznych.
Popularność odnawialnych źródeł energii nie wynika wyłącznie z mody na ekologię. Do inwestowania w nowe formy pozyskiwania energii z jednej strony popycha nas większa niż do niedawna troska o planetę, z drugiej strony zaś – chęć cięcia niepotrzebnych kosztów domowych i racjonalne gospodarowanie zasobami. Duże znaczenie mają również choroby układu oddechowego, będące skutkiem opalania pieców tradycyjnymi formami paliw stałych. Patrząc na fotowoltaikę z wielu różnych perspektyw łatwo dojść do wniosku, że to właśnie ona stanowi energetyczną przyszłość, a przynajmniej znaczne wsparcie dla popularnych form ogrzewania domów.
Fotowoltaika – moc możliwości wprost ze słońca
Jazda po przedmieściach jakiegokolwiek większego miasta w Polsce pozwala w szybki sposób wysnuć wnioski, że fotowoltaika ma się w naszym kraju całkiem nieźle. Gospodarstwa domowe chętnie inwestuję w tę formę pozyskiwania energii elektrycznej. Przemawia za tym szereg korzyści. Jedną z największych jest stosunkowo szybki zwrot z inwestycji, wynoszący (w zależności od typu paneli fotowoltaicznych, powierzchni dachu i jego usytuowania względem stron świata) średnio od 7 do 9 lat. Drugą z korzyści jest duża uniwersalność rozwiązania. Niezależnie od typu dachu i jego pochylenia monterzy są w stanie zamontować szybko i skutecznie panele słoneczne. W przypadku osób dysponujących większą działką możliwe jest rozszerzenie inwestycji o własną minifarmę słoneczną, która pozwala zwiększyć opłacalność inwestycji. Dużą zaletą rozwiązania jest także jest dostępność – w całej Polsce istnieje wiele firm, które działają w branży OZE. Wśród istotnych korzyści inwestorzy wymieniają też możliwość starania się o dofinansowanie w ramach rządowego programu. Więcej na ten temat poniżej.
Dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”
Jakie kryteria formalne należy spełnić, aby pozyskać bezzwrotne dofinansowanie do instalacji fotowoltaiki na dachu swojego domu? Wbrew pozorom, zasady nie są zbyt skomplikowane. Po pierwsze, należy złożyć wniosek online za pośrednictwem portalu mojprad.gov.pl. Aktualnie prowadzony jest II nabór. Procedowanie wniosków odbywa się na bieżąco, zaś jego status można szybko podejrzeć przez Internet, bez wychodzenia z domu. Aby uzyskać pozytywną decyzję w sprawie dofinansowania, należy najpierw zakupić i zamontować na własny koszt mikroinstalację fotowoltaiczną. Następnym krokiem jest zainstalowanie licznika dwukierunkowego – zrobi to zakład energetyczny. Potem wystarczy już tylko podpisać umowę dwustronną z dystrybutorem energii oraz złożyć wniosek online o dofinansowanie inwestycji. Kwota, o jaką można się ubiegać, wynosi maksymalnie 5000 złotych. Ponadto instalacja powinna już istnieć, jednak nie powinna być wykonana przez 23 lipca 2019 roku. Instalacja nie powinna przekraczać mocy 10 kW i ma służyć zaspokojeniu celów mieszkaniowych.