Wiadomości z Mysłowic

Herbata - jakie rodzaje naparu są dostępne w Polsce?

  • Dodano: 2020-01-23 12:30

Herbata towarzyszy nam w życiu codziennym od dzieciństwa. Pijemy ją częściej niż kawę i to w różnych wariantach smakowych. Historia tego naparu jest bardzo długa. Warto też poznać jego odmiany i metody zaparzania.

Jak herbata dotarła do Polski?

Napar z herbaty znany jest Chińczykom blisko pięć tysięcy lat. Jednak pierwsze zapiski dotyczące tego napoju pochodzą z X wieku p.n.e. Co ciekawe, herbata opuściła Chiny dopiero w IX wieku. Trafiła wówczas do Japonii, gdzie szybko zyskała popularność. To właśnie tam narodziła się ceremonia parzenia herbaty. Zwyczaj ten wynikał z adoracji piękna. Japończycy wierzyli bowiem, że istnieje ono pośród przyziemnych rzeczy. Do Europy natomiast herbata trafiła w XVII wieku. W 1664 roku pojawiła się w Polsce. Do naszego kraju trafiła z Francji. Początkowo herbatę stosowano jako ziele lecznicze. Dopiero pół wieku później na dworze królewskim upowszechnił się zwyczaj picia herbaty. Wynikało to z ceny, jaką wówczas trzeba było za nią zapłacić. Dziś natomiast herbatę można kupić praktycznie w każdym sklepie.

Dobra herbata – gdzie można ją kupić?

Herbata dostępna jest w wielu odmianach. W Polsce są także firmy, które dostarczają wersje o wyjątkowym aromacie i smaku. Dzięki temu picie herbaty staje się czymś więcej niż codziennym rytuałem, który powtarzamy niemal mechanicznie. Dobra herbata to nie tylko herbata czarna, zielona, czy czerwona. To także herbaty z dodatkami owoców tropikalnych, jaśminu, czy owoców leśnych. Znajdziesz je pod tym linkiem http://ctdepot.pl/kategoria-herbaty. Nie każdą herbatę parzymy w ten sam sposób. Czarna wymaga do tego wrzątku, a zielona wody o temperaturze między 60 a 80 stopni. Nie powinniśmy zapominać o takich detalach. Wpływają one bowiem na smak herbaty. Zbyt długi czas parzenia może chociażby powodować gorzki smak lub zredukować działanie zawartej w herbacie teiny. Szczegółowe informacje co do sposobu przyrządzania naparu znajdziemy także na opakowaniu. Warto się do tego dostosować, a z pewnością poprawimy doznania smakowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.