Wiadomości z Mysłowic

Inteligentny monitoring coraz bliżej - podpisano umowę

  • Dodano: 2017-08-09 07:45, aktualizacja: 2018-03-18 13:07

W pierwszy poniedziałek sierpnia (07.08) Urząd Miasta Mysłowice podpisał umowę na wdrożenie Inteligentnego Mysłowickiego Monitoringu Miejskiego w skrócie: IM³.

W ciągu sześciu miesięcy na terenie miasta zamontowane zostanie 40 kamer w 28 lokalizacjach, powstaną 2 punkty mobilne oraz nowoczesne centrum monitoringu. Wartość inwestycji to ponad 4,7 mln zł.

Inwestycja będzie polegała na zaprojektowaniu, a następnie wykonaniu (w ciągu 6 miesięcy od daty podpisania umowy) pełnego systemu monitoringu miejskiego wraz z jego utrzymaniem i analizą zdarzeń. Zadanie realizować będzie firma QUMAK S.A. z Warszawy.

Punkty z 40 kamerami zostaną zamontowane w 28 lokalizacjach w mieście i skierowane m.in.: na ulice, wiadukty, przystanki, place zabaw czy tereny przy szkołach. Ponadto dwa mobilne punkty będą służyły do obserwacji imprez masowych oraz wybranych lokalizacji bez stałych punktów.

System monitoringu umożliwi analizę przypadków zdarzających się na drogach, jak np.: kolizje, jazda pod prąd, złe parkowanie i zwierzęta na drodze. Monitorowane będą również inne nietypowe zdarzenia: zbiegowiska osób, leżący człowiek, pozostawiony przedmiot oraz dewastacje. Monitoring uwzględni również elementy tzw. monitoringu wjazdowo-wyjazdowego, umożliwiającego identyfikację tablic rejestracyjnych.

Centrum monitoringu zostanie zlokalizowane w nowo wybudowanej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej na ul. Mikołowskiej. W centrum zostanie wykonana tzw. ściana wizyjna, czyli miejsce obsługi 4 monitorów wraz z komputerem i dodatkowe 3 stanowiska. Będzie również możliwość dostępu do monitoringu z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach oraz Straży Miejskiej. Przygotowaniem do wdrożenia nowoczesnego monitoringu miejskiego w Mysłowicach zajmował się zespół, który został powołany przez prezydenta miasta w lutym 2016 r. W skład zespołu weszli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz służb miejskich.

Montaż 40 kamer inteligentnego monitoringu miejskiego to pierwszy etap tej inwestycji – docelowo miasto planuje rozbudowę systemu do około 100 kamer.

Umowę na wdrożenie inteligentnego monitoringu w Mysłowicach podpisał wiceprezydent Grzegorz Brzoska w obecności między innymi Tomasza Tońskiego, przedstawiciela firmy QUMAK S.A. z Warszawy oraz konsultantów powołanych przez miasto Mysłowice reprezentujących firmę CORMET z Mysłowic – Romualda Gacka i Jerzego Klemensa.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.