Choć śpiewają o nich piosenki, układają wiesze to większość z nas na problem z żylakami. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o estetykę, ponieważ zazwyczaj schorzenie jest poważnym problemem zdrowotnym. Jakie są przyczyny powstawania żylaków oraz jak się je leczy, to jedne z najczęściej pojawiających się pytań, szczególnie ze strony kobiet, bo to ich częściej dotyka problem. Żylaki to nic innego jak trwałe ograniczone rozszerzenie żył powierzchniowych. W efekcie na zewnątrz widzimy sploty, węzły czy też balonikowate uwypuklenia żył. Nie jest to ani estetyczne ani tym bardziej zdrowe, a taki stan świadczy o rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.
Przyczyny powstania żylaków
Na to, jak powstają żylaki, ma wpływ wiele różnych czynników. Po pierwsze, jest to środowisko, a poza tym wiek, styl życia oraz występowanie schorzenia w rodzinie, czyli czynniki dziedziczne. Specjaliści z http://dbamoserce.pl/skad-sie-biora-zylaki-nog-i-jak-sie-ich-pozbyc/ zauważają, że nie na wszystkie te przyczyny mamy wpływ, ale zawsze możemy ograniczyć lub zahamować działanie jakiegoś czynnika. Najważniejsza w tym aspekcie okaże się aktywność fizyczna skupiona szczególnie na odpowiednich partiach mięśni nóg.
Jeśli zauważamy u siebie żylaki nóg objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Pomimo tego że na początku nie będziemy odczuwali dolegliwości, to sam problem estetyczny może być pierwszym sygnałem. Oprócz niego pojawiają się obrzęki, pieczenie czy też kurcze nóg, które z czasem bez odpowiedniego leczenia się nasilają. Stan zaawansowany choroby widać w postaci wyraźnie zarysowanych i wypukłych splotów żył tuż pod skórą.
Jak leczyć żylaki nóg?
Nieleczone żylaki mogą prowadzić do bardzo poważnych komplikacji takich jak na przykład zapalenie żył. Poważne stany bardzo często kończą się zabiegiem chirurgicznym, więc najprościej i najbezpieczniej zająć się problemem już na samym jego początku, by nie dopuścić do rozwoju choroby i groźnych powikłań. Odpowiednią metodę leczenia wybiera oczywiście specjalista na podstawie wnikliwych badań. Bardzo często, gdy pojawiają się żylaki nóg, leczenie domowe polega na noszeniu obcisłych pończoch czy też opasek uciskowych oraz farmakoterapii. Warto sięgnąć po najlepsze leki dostępne w domu czyli aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę i stosowanie naturalnych produktów takich jak ocet jabłkowy, oliwa, czosnek i odpowiednie przyprawy w celu poprawienia funkcjonowania układu krwionośnego, a ta naturalna apteczka może się okazać zbawienna dla całego ciała.