Wiadomości z Mysłowic

Jak kłaść wełnę mineralną?

  • Dodano: 2022-12-02 11:00

Ocieplenie domu jest bardzo ważną kwestią, o której nie wolno zapominać podczas budowy. Izolacji termicznej wymagają nie tylko ściany, ale także dach budynku. Najczęściej do ocieplania dachów i poddaszy stosowana jest wełna mineralna. Jak kłaść wełnę mineralną w prawidłowy sposób, aby należycie spełniała swoją funkcję?

Najpierw przygotowanie mat

Wełna mineralna jest oferowana pod postacią ciasno zwiniętych w rulon mat, dla zmniejszenia jej objętości. Po rozpakowaniu wraca jednak do swojej pierwotnej postaci i trzeba dać jej czas na rozprężenie. Wełnę należy później dociąć wzdłuż listy, poziomicy albo łaty. Cięcie przeprowadza się w poprzek maty, nie wzdłuż. To umożliwia zminimalizowanie ilości odpadków. Rozstaw krokwi to zazwyczaj 80-90 cm, zaś wełnę trzeba dociąć z naddatkiem 2 cm. Chodzi o to, że układa się ją na delikatny wcisk, gdyż materiał jest sprężysty i wsunięty między krokwie rozpręża się i klinuje między nimi. Zbyt mocny wcisk może spowodować utratę właściwości izolacyjnych wełny.

Jak układać wełnę mineralną?

Poszczególne części mat należy układać od dołu i dosuwać od góry następne rzędy. Czasem pierwszą warstwę trzeba osznurować, ponieważ może opaść. Jest to wymagane w przypadku bardziej elastycznych materiałów, takich, jak wełna szklana, która ma słabsze parametry izolacyjne. Te maty, które charakteryzuje większa sztywność, jak na przykład wełna skalna, nie powinny się osuwać, pod warunkiem się zaklinują. Sznurowanie jest wykorzystywane wtedy, gdy jest bardzo duża odległość między krokwiami lub gdy układa się obok siebie docięte części mające mniejszą szerokość od rozstawu krokwi. 

W przypadku, gdy pod pokryciem umieszczona została membrana wysokoparoprzepuszczalna, należy układać wełnę uwzględniając całkowitą grubość krokwi. Istnieje możliwość podsunięcia jej do membrany, ale tak, by nie wypychała jej na zewnątrz. Na dachach z pełnym deskowaniem zaś czy folią dachową, o niskiej przepuszczalności pary, na krokwiach, należy zachować 2-6 cm szczelinę, która będzie służyła do jego wentylacji. Utworzenie szczeliny wymaga wbicia gwoździ i rozciągnąć między nimi sznurek, żyłkę bądź drut. Wtedy wełnę dosuwa się właśnie do tego miejsca, w którym rozciągnięte jest olinowanie.

Wełnę mineralną można zamówić na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/rockwool-toproll-super-skalna-welna-mineralna-do-poddaszy-200-cm-2-5-m2-683634.html

Jak układać drugą warstwę wełny?

Drugą warstwę wełny należy układać w poprzek pierwszej. W przypadku bardziej elastycznych rodzajów wełny montuje się ją poprzez nabicie na wieszaki i przytrzymanie listwą konstrukcji rusztu. Sztywniejsze maty należy wkładać na lekki wcisk między elementy stelażu. Po dokładnym wypełnieniu przestrzeni materiałem ocieplającym trzeba jeszcze osłonić ją szczelnie osłonić folią paroizolacyjną. Tę folię mocuje się do stelażu za pomocą innej – dwustronnie klejącej. Krawędzie muszą zostać przyklejone dokładnie do ścian. Kolejne pasy należy mocować zakładając 10 cm i klejąc taśmą butylową.

Jakie korzyści daje wełna mineralna?

Przede wszystkim wełna to popularna i prosta technologia, więc łatwo znaleźć wykonawców, którzy założą ją sprawnie i prawidłowo. Wełna ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i, co najważniejsze, jest niepalna. Ma najwyższą klasę odporności na ogień. Ponadto wełna jest sprężysta i elastyczna. Układa się łatwo i klinuje między krokwiami. Płaty docięte na odpowiednie wymiary łatwo dopasowują się do przestrzeni. Oprócz tego wełna zbudowania jest z włókien, pomiędzy którymi znajduje się dużo powietrza. Dzięki temu ma znakomitą izolację akustyczną – tłumi zarówno dźwięki uderzeniowe, takie, jak deszcz czy grad, ale także hałasy. Jest także paroprzepuszczalna, co sprawia, że przy prawidłowym stosowaniu pozwala utrzymać suchy dach. Jest to więc najlepszy materiał ocieplający, jaki można wybrać i często wykorzystywany na profesjonalnych budowach. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.