W dzisiejszych czasach towarzyszy nam duże zanieczyszczenie powietrza, co ma przełożenie na coraz powszechniejsze problemy z układem oddechowym. Wbrew pozorom nie dotyczą one jednak tylko ludzi. Również zwierzęta domowe narażone są na liczne schorzenia dolnych i górnych dróg oddechowych. Aby im pomóc, stosuje się różnorodne metody, spośród których na szczególną uwagę zasługuje nebulizacja. Dowiedz się, jak nebulizator może wspomóc zdrowie psów i kotów, a także mniejszych zwierząt domowych.
Czym jest nebulizator?
Nebulizator jest to urządzenie medyczne, które ułatwia podawanie leków i sprawia, że lepiej działają. Dzieje się tak za sprawą przekształcania ich w aerozol. W trakcie nebulizacji powstaje mgiełka zawierająca cząsteczki leków o różnych wielkościach. Dzięki temu bez problemu mogą one dotrzeć do dróg oddechowych, co sprawia, że preparaty medyczne są znacznie lepiej wchłaniane. Ponadto można skuteczniej kontrolować miejsce ich działania. Największe cząsteczki przedostają się do nosa i gardła, mniejsze do tchawicy i oskrzeli, podczas gdy najmniejsze trafiają do płuc.
Kluczem do sukcesu w leczeniu za pomocą nebulizatora jest właśnie bezpośrednie dostarczenie medykamentów w miejsce, w którym są one w danej sytuacji najbardziej potrzebne. Dzięki temu można z dużą skutecznością radzić sobie z różnorodnymi infekcjami i schorzeniami dróg oddechowych. Urządzenia są z powodzeniem wykorzystywane zarówno w leczeniu ludzi, jak i w medycynie weterynaryjnej.
Nebulizacja w leczeniu psów i kotów, a także innych zwierząt domowych
Proces nebulizacji u psów i kotów, a także u świnek czy królików nie różni się znacząco od tego, któremu poddawani są ludzie. Urządzenie wytwarza roztwór w formie aerozolu, który trafia do dróg oddechowych zwierząt. Jedyną różnicą jest jednak fakt, że w przypadku leczenia weterynaryjnego wykorzystuje się dedykowany pupilom sprzęt. Charakteryzuje się on przede wszystkim innym ukształtowaniem maski, które dostosowane jest do budowy anatomicznej zwierzęcia. Dobre dopasowanie jest bowiem kluczowe dla skutecznej terapii. Ponadto urządzenia przeznaczone dla pupili domowych są mniejsze.
O podjęciu leczenia tą metodą decyduje lekarz weterynarii, który dobiera odpowiedni roztwór, a także określa częstotliwość podawania. Nebulizacja jest chętnie stosowana w przypadku terapii schorzeń układu oddechowego. Do jej ogromnych zalet należy eliminacja konieczność podawania zwierzętom tabletek, co wielu właścicielom przysparza niemałych problemów.
Aby użycie nebulizatora nie budziło u zwierząt obaw, warto je na początku oswoić z maską. Leku nie należy także podawać, kiedy zwierzę jest pobudzone, ponieważ może mieć trudności ze spokojnym oczekiwaniem na zakończenie aplikacji. Najlepiej więc zaplanować ją wtedy, kiedy pupil będzie wyciszony i senny. To sprawi, że będą znacznie większe szanse na skuteczną i bezstresową nebulizację, a tym samym również szybszy powrót do zdrowia.