Testament jest dokumentem, który pozwala nam zadecydować, co stanie się z naszym majątkiem po naszej śmierci. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy, aby nasze dobra trafiły do konkretnych osób lub organizacji. Sporządzenie testamentu daje nam pewność, że nasze ostatnie życzenia zostaną uszanowane.
Jak sporządzić testament?
Testament własnoręczny i notarialny to dwie najczęściej wybierane formy tego dokumentu, dzięki nim wszelkie spory spadkowe można łatwo rozwiązać. Adwokat od spadków w Warszawie pomoże odpowiednio sporządzić testament oraz przeprowadzi bliskich zmarłego przez proces spadkowy.
Testamenty notarialne rzadko są sporządzane nieprawidłowo, ponieważ zajmuje się nimi notariusz – osoba zaufania publicznego z odpowiednią wiedzą prawną. Dzięki temu ostatnia wola zmarłego jest właściwie zabezpieczona. Zaleca się korzystanie z usług notariusza, szczególnie gdy spadkodawca chce przekazać określone przedmioty wybranym osobom, co jest znane jako zapisy windykacyjne. Aby były one skuteczne, powinny przyjąć formę aktu notarialnego.
Zgodnie z art. 949 Kodeksu Cywilnego, testament własnoręczny musi być całkowicie napisany ręcznie, podpisany i opatrzony datą. Naruszenie tych wymogów może skutkować nieważnością testamentu. Testament powinien odzwierciedlać indywidualny charakter pisma spadkodawcy, co pozwala na potwierdzenie autentyczności jego decyzji. Własnoręczne spisanie testamentu zmniejsza ryzyko jego sfałszowania. Pismo musi być czytelne, aby można było odczytać jego ostatnią wolę. Ważne jest, aby każda osoba sporządzająca testament robiła to wyłącznie w swoim imieniu, bez możliwości tworzenia testamentów wspólnych, np. małżonków.
Nie jest dozwolone używanie urządzeń mechanicznych, takich jak maszyny do pisania czy komputery, do sporządzania testamentu. Testament napisany przez inną osobę, nawet jeśli jest podpisany przez testatora, nie spełnia wymogu własnoręczności i nie jest uznawany za ważny.
Jakich elementów nie może zabraknąć w testamencie?
Sporządzenie testamentu nie jest skomplikowanym procesem. Testament może sporządzić każda osoba pełnoletnia, która nie została ubezwłasnowolniona. Ważne jest, aby testament był dziełem jednej osoby. Małżonkowie mogą wspólnie planować podział majątku, ale każdy z nich musi sporządzić własny, oddzielny dokument.
Zanim spiszemy ostatnią wolę, warto dokładnie przemyśleć, jak chcemy rozporządzać naszym majątkiem. Możemy wyznaczyć konkretnych spadkobierców lub zapisać darowizny na rzecz organizacji charytatywnych. Testament powinien być napisany odręcznie, najlepiej piórem lub długopisem. Należy go również opatrzyć datą i podpisem, które muszą być umieszczone w miejscu, uniemożliwiającym ich usunięcie bez naruszenia treści dokumentu. To pozwoli zachować jego ważność. Po sporządzeniu testamentu należy go przechowywać w bezpiecznym miejscu. Może to być domowa sejf lub depozyt notarialny.
Podczas sprawy spadkowej, należy przedłożyć sędziemu oryginał testamentu. Dziedziczenie na podstawie spisanego testamentu ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem wynikającym z ustawy.