Wiadomości z Mysłowic

Jak zostać myśliwym?

  • Dodano: 2020-04-30 07:45, aktualizacja: 2020-04-30 07:54

Tradycja łowiecka sięga wielu stuleci i jest stale pielęgnowane w polskiej kulturze. Nie wiąże się ona tylko z samym polowaniem, ale również z pielęgnacją przyrody, dbaniem o jej równowagę oraz o stałe zajmowanie się miejscową florą i fauną.

Każdy kandydat na myśliwego musi zaliczyć szereg testów oraz spełnić wiele wymagań aby otrzymać członkostwo w Polskim Związku Łowieckim. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy poszczególne etapy egzaminu oraz wymagania wobec nich.

Wymagania na myśliwego – jakie są?

Związkiem zrzeszającym wszystkich myśliwych jest Polski Związek Łowiecki (PZŁ). Podlegają mu wszystkie mniejsze koła łowieckie w całej Polsce.

Zanim kandydaci przystąpią do egzaminów muszą spełnić kilka niezbędnych wymagań, czyli:

- ukończony 18 rok życia;

- obywatelstwo polskie;

- niekaralność za przestępstwa łowieckie;

- roczny staż w kole łowieckim.

Każdego roku testy organizowane są w licznych kołach łowieckich w całej Polsce. Kandydaci którzy zaliczą testy mogą zostać pełnoprawnymi członkami PZŁ.

Egzamin na myśliwego

Testy na myśliwego składają się z trzech etapów i każdy z nich musi zostać zaliczony. W innym przypadku należy powtórzyć cały egzamin od początku w innym terminie.  

  1. Test wiedzy łowieckiej

Arkusz testu zawiera 100 pytań zamkniętych z jedną możliwą odpowiedzią – A, B, C lub D. Zazwyczaj egzamin zawiera 70% pytań z wiedzy ogólnej oraz pozostałe 30% z bezpieczeństwa podczas polowania.

„Na potrzeby wszystkich kandydatów na myśliwego przygotowaliśmy opracowane arkusze wraz z odpowiedziami na wszystkie pytania na egzaminie. To znacząca pomoc, która wspomoże proces nauki i zapewni zaliczenie egzaminu na wysoką liczbę punktów oraz rozpoczęcie przygody w Polskim Związku Łowieckim” – zaznaczają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

  1. Egzamin ustny

Egzamin ustny obejmuje pytania podobne do egzaminu pisemnego. Mogą one przybierać trochę inną formę, gdyż będą zadawane przez komisje. Warto przypomnieć sobie wszystkie aspekty wiedzy o łowiectwie, gdyż pytania mogą dotyczyć praktycznie każdej z nich.

  1. Egzamin strzelecki

Każdy przyszły myśliwy musi umieć strzelać. Egzamin strzelecki jest ostatnim etapem egzaminu na myśliwego i obejmuje następujące ćwiczenia do zaliczenia:

Zaliczenie egzaminu strzeleckiego

  • Strzelanie do rzutek – 4 na 10 celnych trafień zapewnia zaliczenie
  • Strzelanie do makiety zająca – 4 na 10 celnych trafień zapewnia zaliczenie
  • Strzelanie do makiety jelenia – 3 na 5 celnych trafień zapewnia zaliczenie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.