Wiadomości z Mysłowic

Jakie materiały opatrunkowe warto mieć w apteczce?

  • Dodano: 2023-12-20 11:15

Apteczka pierwszej pomocy musi obowiązkowo znajdować się w zakładach pracy, w szkołach oraz w obiektach masowego zakwaterowania, a także w taksówkach. Polskie prawo nie obliguje nas do posiadania jej w samochodzie osobowym, w domu, przy rowerze czy w turystycznym plecaku. Tym razem warto wyprzedzić przepisy i mieć pod ręką apteczkę pierwszej pomocy wszędzie tam, gdzie może się zdarzyć potrzeba jej użycia. Do skaleczeń i urazów może dochodzić wszędzie i zamiast narażać się na niebezpieczeństwo, lepiej dobrze się przygotować. Głównym elementem wyposażenia apteczki są materiały opatrunkowe. Które do czego służą i kiedy się przydają?

Klasyczne plastry – pierwsza pomoc w przypadku niewielkiego skaleczenia

Najłatwiejszym do zastosowania i najczęściej używanym rodzajem materiału opatrunkowego jest klasyczny plaster. Sprawdza się on wówczas, gdy skaleczenie nie jest poważne i nie występuje obfite krwawienie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór plastrów z opatrunkiem: w różnych rozmiarach, wodoodpornych, a także z wesołymi wzorkami dla dzieci. Istnieją również plastry na rolce bez opatrunku – te służą do przytrzymywania na miejscu gazika czy kompresu.

Opatrunki specjalistyczne – do szczególnego rodzaju ran

Zwykły opatrunek nie zawsze wystarczy – pewne rodzaje ran wymagają specjalistycznej pielęgnacji. W przypadku urazu oka stosuje się plaster odpowiednio wyprofilowany i gotowy na przyjęcie sporego wysięku. Oparzenie i odmrożenie wymagają zabezpieczenia rany przed bakteriami przy jednoczesnym zapewnieniu dopływu powietrza i właściwej wilgotności, dlatego warto mieć w apteczce plaster hydrożelowy i hydrokoloidowy. Należy mieć na uwadze, że część tego typu ran może wymagać kontaktu z lekarzem.

Gaziki i kompresy jałowe i niejałowe – do czego się przydają?

W dezynfekcji i opatrywaniu różnego typu skaleczeń niezastąpione są gaziki oraz kompresy. Pierwsze są mniejsze, sprawdzają się zwłaszcza przy przemywaniu ran środkiem odkażającym. Z kolei kompresy stosuje się do wykonania opatrunku w sytuacji, gdy zwykły plaster nie wystarczy – np. w szczególnie ruchomym miejscu albo wówczas, gdy uszkodzony obszar jest rozległy. Szeroki wybór różnorodnych materiałów opatrunkowych, w tym kompresów jałowych i niejałowych, najdziesz na https://eplaster.pl/pl/c/MATERIALY-OPATRUNKOWE/195.

Lignina – pierwsza pomoc przy intensywnym krwawieniu

W dużych apteczkach, np. tych znajdujących się w szkołach i zakładach pracy, warto również umieścić ligninę w arkuszach. Dzięki świetnym właściwościom chłonnym, nadaje się ona do opatrywania ran z dużym wysiękiem, dzięki czemu zyskujemy czas do momentu przybycia zespołu ratowniczego. Ligninę można stosować także jako dodatkową warstwę zabezpieczającą na wykonany opatrunek, chroniącą uszkodzony obszar przed urazami mechanicznymi.

Bandaże dziane i elastyczne – do opatrywania i podtrzymywania

W apteczce nie powinno zabraknąć bandaży. Nie każda rana może zostać zabezpieczona plastrem, zwłaszcza jeśli znajduje się w trudno dostępnym miejscu czy w okolicy stawu. Bandaż dziany i elastyczny mają podobne właściwości, różnią się jedynie sprężystością. Oba skutecznie przytrzymują opatrunek na miejscu a ich długość umożliwia zabezpieczenie nawet rozległego obszaru. Dodatkowo z ich pomocą można unieruchomić uszkodzoną kończynę, przytrzymując ją wraz z usztywnieniem czy zawijając wraz z sąsiadującymi częściami ciała (np. obie nogi razem, ramię do tułowia).

Opaski kohezyjne i siatki opatrunkowe – do zadań specjalnych

Aby jeszcze bardziej ułatwić niesienie pierwszej pomocy, powstają różnego rodzaju środki opatrunkowe odpowiednie do pracy w ciężkich warunkach i do zabezpieczania nietypowych ran. Opaski kohezyjne mają właściwości podobne do bandaży, ale przyczepiają się same do siebie, nie wymagają więc wiązania. Nie kleją się natomiast do odzieży czy włosów, a zatem ich usunięcie nie jest utrudnione. Do wykonywania opatrunków w obrębie głowy służy natomiast specjalna, elastyczna siatka, zabezpieczająca przed zsuwaniem się kompresu także wówczas, gdy poszkodowany jest w szoku i wykonuje gwałtowne ruchy.

Pytani o priorytety Polacy od wielu lat na pierwszym miejscu nieodmiennie stawiają zdrowie. Jak o nie dbamy to już inna sprawa – często sami narażamy się na wystąpienie schorzeń czy urazów. Odpowiednie wyposażenie apteczki pierwszej pomocy nie jest skomplikowane ani drogie, dlatego warto posłuchać głosu rozsądku i wyposażyć się w pełen zestaw materiałów opatrunkowych, mogących skrócić czas rekonwalescencji a niejednokrotnie nawet uratować życie.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.