Wiadomości z Mysłowic

Kiedy pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież roboczą?

  • Dodano: 2016-02-08 11:30

Odzież robocza a odzież ochronna – na czym polegają podstawowe różnice?

Należy podkreślić, że odzież oraz obuwie robocze dostarczone pracownikom przez pracodawcę muszą spełniać wymagania polskich norm. Czasami pojęcia odzieży roboczej i ochronnej stosowane są zamiennie, ale przepisy BHP wyraźne je rozróżniają. Jeśli w środowisku pracy pracownik jest narażony na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie środków ochrony indywidualnej, które zabezpieczą pracownika przed ich działaniem, czyli między innymi odzieży ochronnej. Odzież ochronna służy do zakrycia lub też całkowicie zastępuje osobistą odzież pracowników i ma za zadanie chronić ich przed różnego typu zagrożeniami (mechanicznymi, termicznymi czy chemicznymi). Pracodawca musi też zadbać o poinformowanie pracownika o sposobach użytkowania powierzonych mu środków ochrony. Przepisy stwierdzają tu jasno: jeżeli stosowanie odzieży ochronnej jest wymagane na danym stanowisku to pracodawca nie ma prawa pozwolić pracownikom na pracę bez wymaganej odzieży i obuwia ochronnego, a także lub środków ochrony indywidualnej - jest to traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym i zagrożone grzywną. W przypadku odzieży roboczej sytuacja jest nieco inna.

Do czego służy odzież robocza?

Funkcja odzieży roboczej jest nieco inna. Przeznaczona jest ona do wykonywania czynności zawodowych w kontakcie z nieszkodliwymi dla zdrowia, ale mogących spowodować intensywne zabrudzenie substancjami, zwłaszcza takimi, które powodują przyśpieszone niszczenie elementów odzieży roboczej. Zazwyczaj w firmach i przedsiębiorstwach funkcjonują wewnętrzne regulaminy określające asortymenty wymaganej odzieży roboczej lub ochronnej wraz z dopuszczalnymi okresami ich użytkowania. Przy ich tworzeniu należy uwzględnić przede wszystkim charakter pracy i warunki, w jakich jest wykonywana, a także oszacować stopień możliwego brudzenia i niszczenia odzieży.

Dwa przypadki, kiedy dostarczenie odzieży roboczej jest obowiązkowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca musi obowiązkowo dostarczyć pracownikowi odzieży i obuwia roboczego, jeśli:

  • własna odzież pracownika może w związku z wykonywanymi obowiązkami ulec poważnemu zabrudzeniu lub zniszczeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne danego procesu produkcyjnego, wymogi sanitarne i BHP użycie odzieży roboczej i obuwia jest bezwzględnie konieczne.

Co to oznacza? Oznacza, że nie wszystkim pracownikom pracodawca musi środki te obowiązkowo zapewnić, jednak jeśli mamy do czynienia z jednym z dwóch wymienionych przypadków jest to obowiązkowe. Co więcej, pracownik otrzymuje odzież roboczą nieodpłatnie. Może być ona używana wyłącznie do momentu, gdy można ją naprawiać tak, żeby zachowała właściwości użytkowe i ochronne.

Wyjątki od reguły i przypadki szczególne

Na niektórych stanowiskach ustalonych przez pracodawcę pracownicy po wyrażeniu zgody mogą używać własnej odzieży, pod warunkiem, że spełnia ona wymogi BHP. Wielu pracowników uznaje na przykład, że ich własne spodnie doskonale sprawdzą się jako wygodne spodnie robocze. Wówczas pracodawca wypłaca ekwiwalent za odzież roboczą (należy się on również za pranie). Jednak odzież własna nie może być używana na stanowiskach związanych z obsługą maszyn lub intensywnym zabrudzeniem środkami chemicznymi czy zakaźnymi. Szczególnym przypadkiem jest odzież reklamowa - koszulki, polary, czapeczki w kolorach firmowych lub z nadrukiem z logo firmy. Można je uznać za nietypową, ale jednak odzież roboczą, bo służą do reprezentowania firmy, na przykład podczas eventów czy spotkań z klientami. Zarówno odzież reklamową jak i roboczą można zamawiać w sklepach specjalizujących się w tym zakresie.

Artykuł poleca firma sprzątająca http://mr-mopper-sprzatanie.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.