Wiadomości z Mysłowic

Kierowco, trzymaj się prawego pasa!

  • Dodano: 2024-05-13 13:30

Policjanci z drogówki przypominają, że zasada ruchu prawostronnego obowiązuje kierowców na wszystkich drogach w kraju. Jeśli jedziemy jezdnią jednokierunkową o większej liczbie pasów ruchu, kierujący są zobowiązani zajmować prawy pas. Za naruszenie obowiązku jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni taryfikator przewiduje mandat karny nawet do 3000 złotych oraz 6 punktów karnych.

Prawy pas wolny, a kierowcy jadą lewym

Wielokrotnie policjanci spotkają się z sytuacją, w której kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa pomimo, że prawy jest wolny. W ten sposób utrudniają lub wręcz tamują ruch. 

A oto sytuacja z 8 kwietnia z autostrady A4 na wysokości Rudy Śląskiej. Policjanci gliwickiej autostradówki zatrzymali kierującego volkswagenem 39-letniego mieszkańca Wisły, który nie trzymał się prawego pasa. Mężczyzna za to wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych, a na jego konto wpłynęło 6 punktów karnych. Dodatkowo, za niesprawność techniczną pojazdu, ukarany został mandatem karnym w wysokości 100 złotych.

Takie sytuacje sprawiają, że ruch nie przebiega płynnie, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc lub tamuje przejazd innym kierującym, którzy mają zamiar wyprzedzić wolniej poruszające się pojazdy.

Mundurowi przypominają!

  • W naszym kraju kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
  • Lewy pas służy tylko i wyłącznie do wyprzedzania i skrętu w lewo. 
  • Korzystając z drogi dwujezdniowej, kierowca jest zobowiązany jechać po prawej; do jezdni takich nie wlicza się tych, przeznaczonych do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
  • Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej o co najmniej czterech pasach ruchu, jest zobowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
  • Kierowcy są zobowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego z nich.
  • Obowiązek jazdy prawym pasem jest nagminnie łamany i prowadzi do spowolnienia ruchu na drogach, a także do wielu nerwowych i niebezpiecznych dla kierujących sytuacji.

Za takie naruszenie taryfikator przewiduje mandat karny nawet do 3000 złotych oraz 6 punktów karnych. 
Mundurowi, jednak nim ukarają za przewinienie, starają się każdemu z osobna szczegółowo wyjaśnić, w jakich sytuacjach można zajmować lewy pas, gdyż większość z kierowców najwyraźniej nie rozumie tych przepisów.

Nie tłumacz się! 

Tłumaczenia są zwykle skrajne od takich, jak: „jechałem lewym pasem, bo chciałem skręcić w lewo” – gdy od skrzyżowania dzieliło ich nawet 500 metrów, po słowa: „wszyscy tak jeżdżą, więc dlaczego ja mam płacić?"

- Apelując o kulturę na drodze, przypominamy - kierowco, trzymaj się prawego pasa! - piszą mysłowiccy policjanci. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również