Wiadomości z Mysłowic

Kinkiety - kiedy warto o nich pomyśleć?

  • Dodano: 2020-01-23 16:30

Właściwie dobrane światło jest w stanie podkreślić charakter każdego wnętrza i sprawić, że przebywanie w nim sprawia domownikom prawdziwą przyjemność. O tym, jak ważne jest oświetlenie świadczy fakt, że menedżerowie restauracji czy kawiarni przywiązują do niego ogromną wagę. W zależności od przeznaczenia miejsca często dobiera się światło tak, by zachęcało do dłuższego pozostania w lokalu, jak np. w kawiarni, lub przeciwnie – działało pobudzająco i skłaniało do szybkich decyzji – na przykład w barach szybkiej obsługi. Ważna jest nie tylko temperatura światła, ale także jego rozmieszczenie. Kiedy kinkiety okażą się strzałem w dziesiątkę?

Skąd wzięły się kinkiety?

Kinkiety mają dość długą historię – umieszczane na ścianach lampki znane są już od starożytności, jednak udoskonalone zostały pod koniec XVIII w. przez francuskiego aptekarza, Antoine Quinqueta. Pierwotnie były to świeczniki lub lampy olejowe, były wykorzystywane jako oświetlenie teatralne – jedną z pierwszych sztuk wystawianych z użyciem takiego oświetlenia było Wesele Figara. Ze względu na przyjemne światło, jakie dają takie lampy oraz łatwość w użytkowaniu szybko zyskały one popularność i stały się nieodłącznym elementem wyposażenia hoteli, restauracji oraz zwykłych domów. Ich zaletą jest też to, że doskonale nadają się do oświetlania pomieszczeń z niskim stropem, w których trudno byłoby umieścić wiszące lampy.

Czy kinkiety pasują tylko do antyków?

Mimo długiej historii kinkiety uległy wielu modyfikacjom. Od prostych świeczników, przez lampy olejowe aż po elektryczne – nic więc dziwnego, że zmieniały się także style, w jakich je projektowano. Dlatego nie tylko wielbiciele antyków, ale także osoby, które chciałyby zastosować kinkiety w nowoczesnych pomieszczeniach również znajdą coś dla siebie.

Gdzie kinkiety sprawdzają się najlepiej?

Jak wspominaliśmy, na charakter światła wpływa kilka czynników: są to barwa (temperatura światła), intensywność, twardość oraz kierunek. Ze swej natury kinkiety dają światło boczne i zazwyczaj stosunkowo mało intensywne – służą głównie jako światło uzupełniające, a więc doskonale sprawdzają się do wypełniania słabiej oświetlonych miejsc w pokoju. Często wykorzystywane są do czytania, ale wciąż często można je spotkać także w klasycznej wersji w hotelach czy kawiarniach. Mogą pełnić również funkcję jedynego światła we wnętrzu, zwłaszcza jeżeli z założenia ma być w nim niezbyt jasno, a ważne jest np. oświetlenie stolików.

Barwa i natężenie światła zależą w znacznej mierze od zastosowanej żarówki. Ze względu na wspomniane już cechy kinkietów, najlepiej jest stosować w tych lampach żarówki, których temperatura świetlna nie przekracza 4000 kelwinów, a najlepiej – o barwie przypominającej klasyczne żarówki, czyli 3500 K.

Jak wspominaliśmy, kinkiety doskonale sprawdzą się tam, gdzie albo potrzebne jest dodatkowe oświetlenie, albo jako źródło światła tam, gdzie nie chcemy zbytnio rozjaśniać całego pomieszczenia. Dobrym pomysłem może być np. zawieszenie kinkietów blisko łóżka w charakterze lampki nocnej – szukając światła po omacku nie ryzykujemy strącenia lampy, a do tego zyskujemy miejsce na stoliku.

Gdzie można kupić kinkiety?

Kinkiety są dość powszechnym typem lamp, dlatego można je znaleźć praktycznie w każdym sklepie poświęconym wystrojowi wnętrz. Można też udać się stacjonarnie lub poszukać w sieci sklepu, w którym sprzedawane są wyłącznie lampy, takiego jak https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/11-kinkiety – często jest tam większy wybór i lepiej wykwalifikowana obsługa, która chętnie pomoże w wybraniu odpowiednich rozwiązań.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.