Policja kobieca powstała w 1880 roku w USA, a później w Europie. W Polsce pierwsze kobiety wstąpiły do służby w 1925 roku po decyzji ministra Cyryla Ratajskiego. Pierwszy kurs ukończyło 30 kobiet, które zajmowały się głównie walką z handlem ludźmi i nierządem.
Trudne początki i ograniczona rola
Początkowo policjantki pełniły funkcje społeczne i wychowawcze, zajmując się młodzieżą i problemami kobiet. Spotykały się z nieufnością i drwinami, a ich praca była traktowana z rezerwą. Kandydatki musiały być pannami lub bezdzietnymi wdowami, a zamążpójście oznaczało odejście ze służby.
Polska policja kobieca jako wzór w Europie
W 1935 roku powstał Referat Policji Kobiecej, a polskie funkcjonariuszki zdobyły międzynarodowe uznanie. W 1937 roku na kongresie w Paryżu uznano je za najlepsze na świecie, a metody ich pracy były wzorem dla Londynu i Nowego Jorku.
Obecnie w polskiej policji służy ponad 38 tysięcy kobiet, w tym ponad 20 tysięcy policjantek. Pracują w prewencji, kryminalistyce i służbach wspomagających, pełniąc coraz ważniejsze role.
Policja kobieca w Polsce przeszła długą drogę – od pionierskich lat 20. do kluczowej roli, jaką pełnią funkcjonariuszki dziś.