Wiadomości z Mysłowic

Kolejne przedszkole i szkoły podstawowe zostaną odnowione

  • Dodano: 2017-10-23 09:30, aktualizacja: 2020-12-23 07:50

Przedszkole nr 1 (P1), Szkoła Podstawowa nr 5 (SP5)i Szkoła Podstawowa nr 10 (SP10) do 15 października przyszłego roku przejdą termomodernizację. Równocześnie Urząd Miasta Mysłowice złożył  wniosek o dofinansowanie tych inwestycji ze środków unijnych. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść do końca roku. Nieco wcześniej, bo prawdopodobnie w listopadzie, po rozstrzygnięciu przetargu, znana będzie pełna wartość inwestycji.

W ramach zaplanowanych modernizacji przedszkola i szkół podstawowych zaplanowano przede wszystkim prace związane z dociepleniem tych budynków. Będzie to między innymi docieplenie ścian i dachów, wymiana parapetów i rur spustowych, wszystkich drzwi, okien oraz balustrad. Ponadto miasto planuje  modernizację centralnego ogrzewania oraz kotłowni we wszystkich trzech budynkach, a także montaż paneli słonecznych na budynkach Przedszkola nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5.

Remonty budynków przyczynią się nie tylko do pozytywnych efektów wizualnych związanych z odnowieniem elewacji, ale przede wszystkim do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza na terenie miasta, jak również znacznie obniżą koszty związane z ogrzewaniem.

Przedszkole nr 1, Szkoła Podstawowa nr 5 i 10 to nie jedyne placówki, w których przeprowadzona zostanie termomodernizacja. Ta jest już na ukończeniu w Przedszkolu nr 8, które znajduje się w dzielnicy Piasek, a także trwa w Szkole Podstawowej nr 14 w Wesołej. Na te zadania miasto pozyskało środki unijne w wysokości ponad 1,8 mln zł (pełna wartość inwestycji ponad 2,4 mln zł). Pełną parą prowadzone są również prace w budynku Mysłowickiego Ośrodka Kultury filia Brzezinka (kino Znicz), które mają szanse na dofinansowanie wraz z zadaniami dotyczącymi P1, SP5 i SP10 - miasto czeka na decyzję w sprawie dofinansowania w wysokości ponad 4 mln zł. Niebawem ruszą także prace związane z usunięciem azbestu z budynku przy ul. Mikołowskiej 4a oraz jego termomodernizacją. To tutaj znajdują się między innymi Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów czy siedziba Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego – na ten cel miasto pozyskało ponad 850 tys. unijnych środków przy pełnej wartości zadania ponad 2,3 mln zł. Inwestycja zakończy się do końca maja przyszłego roku.

Na liście budynków oczekujących na termomodernizację są również Przedszkole nr 15, Przedszkole nr 16 i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Miasto stara się o pozyskanie na ten cel blisko 3,5 mln zł, a szacunkowa łączna wartość zadania może wynieść ponad 5,2 mln zł.

Nowa elewacja pojawi się także na budynku mieszkalnym przy ul. Reja 18a. Dofinansowanie może wynieść blisko 50% wartości zadania, którą szacuje się na ponad 830 tys. zł.


Źródło: UM Mysłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.