Wiadomości z Mysłowic

Kot – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  • Dodano: 2022-07-01 15:00

Mówi się, że ludzie dzielą się na dwie grupy: team koty i team psy. Nie ulega wątpliwości, że pupile znacząco się od siebie różnią. Nawet, jeśli kiedyś byłeś szczęśliwym posiadaczem psa, a teraz stoisz przed decyzją o przygarnięciu mruczka – musisz wiedzieć, że posiadanie kota to zupełnie inna sprawa. Dowiedz się wszystkiego o życiu z kotem, zanim weźmiesz zwierzaka pod swój dach.

Co musisz wiedzieć, decydując się na kupno lub adopcję kota?

Po pierwsze musisz zdecydować, jakiego kota chcesz przygarnąć (chodzi o rasę, spodziewaną wielkość, płeć). Na wczesnym etapie życia kotka rozróżnienie płci bywa niezwykle trudne, ponieważ różnice są subtelne (więcej na ten temat tutaj:https://pupilek.pl/kot/jak-rozpoznac-plec-kotka/). Najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii, gdy maluch ma kilka tygodni. Doświadczony specjalista określi płeć – na podstawie wagi i budowy ciała zwierzaka, a także wyglądu narządów płciowych (u kotek jest mniejsza odległość między ujściem układu moczowo-płciowego a odbytem).

Ponadto musisz zadbać o skompletowanie wyprawki dla nowego członka rodziny. Podstawowymi elementami kociego ekwipunku są: miski dla kota, dobrej jakości karma dopasowana do wieku zwierzęcia, kuweta i żwirek, drapak, legowisko, transporter, akcesoria do pielęgnacji (szczotka, furminator, nożyczki do pazurków itp.), zabawki.

Koty wychodzące czy niewychodzące – na co się zdecydować?

Wydaje się, że pozwolenie na swobodne eksplorowanie okolicy to podarowanie kotu wolności. Jak wiadomo – są to zwierzęta bystre, ciekawskie i sprytne. Nieustannie poszukują nowych bodźców. Mimo wszystko puszczanie kota „samopas” jest dla niego niebezpieczne (może mu się przydarzyć wypadek, choroba zakaźna, zatrucie itp.). Nie wspominając o skutkach, jeśli kot jest niewykastrowany. Problem bezdomności jest już na tyle duży, że nie wolno przykładać ręki do jego pogłębiania.

Przygarnięcie zwierzaka to odpowiedzialna decyzja. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem zorganizowanie zwierzakowi przestrzeni w domu. Trzeba pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć otoczenie (na przykład założyć siatkę na balkon). Kot powinien mieć odpowiednio zaaranżowaną przestrzeń; konieczny jest wysoki drapak (koty lubią obserwować otoczenie z góry), legowisko, by kot czuł się bezpiecznie, dostęp do miski z wodą. Warto o to zadbać przed przywiezieniem kota do nowego domu. Trzeba również zapewnić zwierzakowi odpowiednią porcję zabawy, by zaspokoić jego instynkty, związane z polowaniem.

Co ciekawe – kota również można wyprowadzać na spacer. Wystarczą wygodne szelki i smycz. Jest to świetny kompromis pomiędzy zapewnieniem kotu bezpieczeństwa a dostarczaniem nowych bodźców. Trzymanie kota w domu nie oznacza całkowitego odcięcia od świata zewnętrznego. Nawet spacer po osiedlu może być dla kociaka wspaniałą przygodą, która zaspokoi jego ciekawość i naturalne instynkty.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.