Wiadomości z Mysłowic

Krótki poradnik, czyli jak skutecznie dochodzić odszkodowania za błąd medyczny

  • Dodano: 2022-05-06 10:00

Oddając swoje zdrowie w ręce doświadczonych lekarzy nawet nie chcemy myśleć o jakichkolwiek powikłaniach. Zarówno niewielki zabieg jak i poważna operacja nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy. Zdarzają się przykre sytuacje, kiedy coś pójdzie nie tak, a wina leży po stronie lekarza. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że nie warto w takich przypadkach dochodzić swoich praw i starać się o odszkodowanie, bo ze szpitalem ciężko wygrać. Nic bardziej mylnego! Wystarczy poznać kilka ważnych informacji prawnych i przybrać odpowiednią strategię obrony! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł!

Błąd medyczny – poznaj znaczenie pojęcia oraz zbierz odpowiednią dokumentację

Zanim rozpoczniesz swoje staranie o odszkodowanie warto wyjaśnić czym dokładnie jest błąd medyczny. Może on zostać popełniony nie tylko przez lekarza ale także pielęgniarkę, położną lub ratownika medycznego, czyli jednym słowem przez każdą osobę posiadającą uprawnienia do ratowania ludzkiego życia. Jako błąd medyczny rozumie się wszelkie działania wywołujące szkodę u pacjenta. Mogą one zostać wywołane nieumyślnie jak i będąc wynikiem zaniedbania lub nie wykonania określonych czynności przez upoważnioną osobę z personelu medycznego. Przy dochodzeniu odszkodowania za wywołany błąd medyczny najistotniejszą rolę pełni dokumentacja lekarska stanowiąca materiał dowodowy. To właśnie z niej będzie wynikać czego dokładnie nie dopilnował personel medyczny. Co zalicza się do wspomnianej dokumentacji? Przede wszystkim wypis ze szpitala oraz cała historia choroby. Pamiętaj, że kiedy będziesz ją odbierać od lekarza, konieczne jest, aby kopia była podpisana – będzie to wpływało na jej wiarygodność i zgodność z oryginałem.

Sprawdź ile masz czasu na dochodzenie swoich praw i uniknij przedawnienia

Kolejną ważną informacją jaką warto wiedzieć przed rozpoczęciem postępowania o błąd medyczny jest nic innego jak czas! Pamiętaj, że we wszystkich sprawach sądowych przepisy określają konkretne terminy w jakich należy się zmieścić, aby pozew został rozpatrzony przez sąd. Tutaj pojawia się dla Ciebie jedna z najważniejszych informacji – masz 3 lata na wszczęcie postępowania o błąd medyczny od momentu ujawnienia się objawów, co może nastąpić nawet po 15 latach. Istotną informacją jest również fakt, że osoby, których błąd medyczny wystąpił w okresie dzieciństwa mają wydłużony czas postępowania aż do 20 r.ż. Dochodzenie wysokiego odszkodowania za błąd medyczny nie należy do najłatwiejszych, w końcu jest to walka przeciwko całemu szpitalowi. Ale bez obaw z doświadczonym adwokatem u boku Twoje szanse wzrastają. Odwiedź stronę https://www.aif.com.pl/ i oddaj swoją sprawę w ręce profesjonalistów. AIF Kancelaria ma na swoim koncie szereg rozwiązanych spraw dotyczących odszkodowań za błędy medyczne. Wieloletnia praktyka połączona z kompleksową wiedzą prawną to coś czego potrzebujesz! Nie zwlekaj i skonsultuj się już dziś!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.