Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że książki fantasy sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Jest w tych opowieściach coś magicznego, coś co motywuje do odkrywania kolejnych tajemnic, które ukryte są między poszczególnymi stronicami powieści. Za co więc ludzie tak bardzo je kochają?
Krok do urzeczywistnienia fantazji
Raczej nie można odbiec daleko od prawdy, mówiąc, że każdy z nas – w mniejszym lub większym stopniu – kocha magię. Marzy o tym, aby było jej chociaż trochę w codziennym życiu. Oczywiście myślący racjonalnie człowiek doskonale wie, że nie ma sposobu, aby móc urzeczywistnić pewne wyobrażenia. Okazuje się jednak, że czytając powieść fantastyczną można w pewnym sensie odrodzić te marzenia i sprawić, że staną się bardzo realne w naszych myślach. To głęboko zakorzeniony w naszym umyśle instynkt, który w momencie w którym wręczamy naszemu dziecku prezent na Świętego Mikołaja, podpowiada nam, że może gdzieś jednak istnieje taka magiczna kraina, a my wciąż żyjemy w pewnej nieświadomości. Zazdrościmy więc w jakimś stopniu dzieciom tej pasji i tego, że czytając książki nie przejmują się otaczającym światem. Nic więc dziwnego, że sięganie po powieść fantasy to w pewnym sensie powrót do dzieciństwa.
Książki, które niosą nadzieję i pozytywne myśli
Otaczający nas świat jest daleki od perfekcjonizmu. Nie jest taki jaki sobie go wymarzyliśmy. Pewnym sposobem na to, aby mieć nadzieję na poprawę i uwierzyć w dobre intencje ludzi jest powrót do czytania. W wielu powieściach fantasy, takich jak na przykład Andrzej Pilipiuk książki można zauważyć powtarzającą się konwencję, która przyciąga miliony osób do zagłębiania się w kolejne tomy magicznego świata. Jest tam bohater, któremu daleko do ideału oraz złoczyńcy, którzy wydają się niepokonani. Mimo to, wczytując się w kolejne rozdziały powieści role powoli się odwracają. Główna postać pokonuje kolejne przeciwności losu dzięki magii, niezwykłym umiejętnościom, odwadze oraz nadziei na zmianę. Utożsamiając się z bohaterem można w ten sposób uwierzyć w siebie i we własne możliwości, a to wszystko bez dostępu do fantastycznych przedmiotów i niezwykłej mocy.
Rozbudowane uniwersum
Porównując książki fantasy do innych rodzajów powieści można zauważyć to, że cały świat jest niezwykle rozbudowany, a jednocześnie prosty do zrozumienia. Autor musi na początek poświęcić mnóstwo czasu, aby stworzyć uniwersum w którym mogą jednocześnie egzystować zupełnie przeciwstawne do siebie grupy ludzi, zwierzęta i stwory fantastyczne. Nie panuje tam chaos, a wszystko ma swój racjonalny i łatwy do uwierzenia sens.