Wiadomości z Mysłowic

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

  • Dodano: 2018-03-01 12:45

Dziś (1.03) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia upamiętniamy żołnierzy konspiracji niepodległościowej, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o wolność i niepodległość polskiego społeczeństwa.

Data ta nie jest przypadkowa, gdyż w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Z okazji tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 15 marca br. o godz 9:30 w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach na ul. Mikołowskiej 40 odbędzie się wykład dr Kornelii Banaś z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Żołnierze Wyklęci za swoją walkę o Polskę niepodległą zapłacili cenę najwyższą, dlatego pamiętajmy o złożonej przez nich ofierze. Niech pamięć o żołnierzach podziemia powojennego będzie aktem uhonorowania tej ofiary.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.