Wiadomości z Mysłowic

Mieszkańcy bronią dębów przed wycinką. "To nasze ostatnie zielone miejsce!"

 • Dodano: 2020-02-07 12:00

Mieszkańcy osiedla Wielka Skotnica w Mysłowicach obawiają się, że ostatni skrawek zieleni w tym miejscu zostanie wycięty.

Dęby, które rosną tu od wielu lat – podzielą los wyciętych już kilka tygodni temu drzew.

Świętochłowice zaorane finansowo? Nad miastem wisi bankructwo!


Te drzewa które są na terenie już spółdzielni mieszkaniowej też już są do wycięcia. Walczymy o te wszystkie dęby, to jest taki jeden, ładny ekosystem – mówi Mariusz Szweda, mieszkaniec Mysłowic.

W tym miejscu mają pojawić dwa pawilony handlowe. O planach inwestora mieszkańcy dowiedzieli się już w ubiegłym roku i wtedy po raz pierwszy zaprotestowali. –Mieliśmy nadzieję i nią żyliśmy tak naprawdę i cały czas żyjemy, że jest możliwość dogadania się z inwestorem. I tylko czekamy, żeby on przedstawił swoje zdanie, bo wiemy, że te dęby są do uratowania – mówi Katarzyna Pierzchała, mieszkanka Mysłowic.

Mysłowice: Mieszkańcy bronią dębów przed wycinką. "To nasze ostatnie zielone miejsce!"
Mysłowice: Mieszkańcy bronią dębów przed wycinką. „To nasze ostatnie zielone miejsce!”

Zgodnie z prawem inwestor na razie nie może wyciąć drzew. 

Musi wystąpić o decyzję na wycinkę tych drzew, natomiast tej procedury nie dochował. Do dzisiaj nie mamy takiej informacji ani zgłoszenia, że inwestor chciałby te dęby wyciąć – mówi Mirosław Waszkowiak, naczelnik wydziału ochrony środowiska UM w Mysłowicach.

Urząd sprawdzi jednak czy jest potrzeba wycinki drzew i być może taka decyzja zostanie zablokowana. Dziś miało odbyć się spotkanie mieszkańców z inwestorem – ten jednak odmówił przyjazdu – po tym jak dowidział się, ze na spotkaniu będą obecne również media.

Wiedzą o mediach, ja nie czułem się w obowiązku odmawiać tego spotkania. Wydaje mi się, że tu nie ma nic do ukrycia ta sprawa powinna być transparentna i powinniśmy wszystko wiedzieć czarno na białym – mówi jedna z mieszkanek osiedla.

Jak udało się nam dowiedzieć, część drzew pod inwestycję został wycięta niezgodnie z prawem, bo decyzja która pozwalała na wycinkę, wygasła z końcem roku. Inwestor wyciął drzewa w lutym.

Mieszkańcy osiedla Wielka Skotnica w Mysłowicach obawiają się, że ostatni skrawek zieleni w tym miejscu zostanie wycięty
Mieszkańcy osiedla Wielka Skotnica w Mysłowicach obawiają się, że ostatni skrawek zieleni w tym miejscu zostanie wycięty

Komentarze (20)    dodaj »

 • do LIDLA na zakupy pora

  już zaniedługo otwieraja nowego LIDLA protestujecie a pierwsi tam polecicie na promocje

 • GALERIE MARKETY

  FAJNIE W MYSŁOWICACH BĘDZIE DUŻO MARKETÓW BĘDĄ GALERIE HANDLOWE WYCINAĆ ZIELEŃ I WIECEJ ICH BUDOWAĆ

 • LIDL STANĄŁ

  MIESZKAŃCY MYSŁOWIC NIE MAJA PRAWA GŁOSU DO TEGO TERENU TO JEST TEREN NIE ICH

 • LIDL NA SKOTNICY

  BASEN MACIE NA SŁUPNEJ TU BĘDZIE SKLEP

 • LIDL NA SKOTNICY

  A CO LUDZIE PROTESTUJECIE CO TO JEST WASZ TEREN MAJĄ PRAWO BUDOWAĆ TAM LIDLA BO WAM PIESKI NIE BĘDĄ MIAŁY SIĘ GDZIE PAŚ

 • budowa LIDLA

  może kiedyś LIDL upadnie i zabierze się z tamtąd jak i TESCO upada przez zakaz handlowy

 • Bronko

  Moze trzeba było wykupić trn grunt by wyprowadzać swoje gnebione w mieszkaniach pieski

 • Ania

  Przykre, ale market, bank, inwestycja deweloperska, są ważniejsze niż ekologia, dzieci i "tym podobne bzdury". A nasze władze.... Żenada. Tak jak poprzednicy....

 • LIDL STANĄŁ

  WOLE MARKET BARDZO FAJNIE ŻE BUDUJĄ NIC WAM PROTESTOWANIE WOŁANIE WÓJTOWICZA TELEWIZJI NIE POMOGŁO HAHAHAHA LUDZIE GŁUPIE

 • Mysłowiczanin dobra rada

  Taaaa kolejny market, już za niedługo nas nimi zasypią. Aby wyjść z domu trzeba będzie przez pasaż przejść. A może Panie prezydencie czas zrobić coś dla mieszkańców?, a nie tylko dla korporacji. Np. parki, drogi rowerowe, baseny( przynajmniej jeden) ,bo teraz trzeba jechać do miast ościennych i odstać w korkach.

 • Mieszkanka Mysłowic

  To że protestujecie pod blokami to nic nie da. Trzeba pod urząd miasta iść do tych sku.... synów i tam jakaś pikietę urządzić, niech prezydent i radni wyjdą za swoich biurek i się tłumaczą dlaczego z nich sprzedajne [...]y są.

 • pawilony

  ha ha jak ja się cieszę że tak i tak staneły tam pawilony handlowe nic wam nie pomogło

 • Mieszkanka Mysłowic

  Nasi radni i prezydent to sprzedajne [...]y są, wystarczy im pieniądze pod nos wyłożyć i już jest ziemia do sprzedania bo po co nam zieleń i drzewa. Wójtowicz to tylko mocny w gębie na wyborach byl a teraz robi to samo co Lasok i cała reszta. Tragedia!!!!

 • amoeba

  No nie będzie gdzie psów wypasać ...

 • Mysłowiczanin

  Tak niestety jest w Mysłowicach, tylko banki i markety. Nie ma zielonych miejsc, nie ma gdzie wyjść z dziećmi bo brakuje prawdziwych placów zabaw, nie ma miejsca gdzie można wypuścić psa ..... Mysłowice to taki kór.........wi dołek gdzie nawet nie ma basenu tylko w lato rozkłada się gumowe baseniki na Słupnej. W tym mieście się w nic nie inwestuje oprócz marketów które w innych miastach są na obrzeżach, a u nas w centrum ......... żenada.

 • WYJAZD NAD MORZE

  TO WYJEŻDŻAJ NAD MORZE TAM MASZ REKREACJĘ

 • SKOTA 64

  To się wyprowadz jak ci się nie podoba!

 • Mys

  Wycieli taką dorodną jabłoń :( nie stała nawet przy chodniku co im przeszkadzała .

 • LIDL na skotnicy

  co wyśćie tam chcieli gołe pole nie zabudowane dla piesków żeby miały gdzie [...] i tak inwestor postawił tam market dużo śćie mu naskoczyli na głowę

 • budowa

  niestety budowa marketu i musieli wszystko wyciąć

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również