Mysłowice - portal miejski m-ce.pl

Wiadomości z Mysłowic

Muzealne lekcje - nie tylko o historii

  • Dodano: 2017-12-05 14:15

Muzealne lekcje to zajęcia organizowane w Muzeum Miasta Mysłowice mające na celu pogłębienie wiedzy o naszym regionie. Pierwsze zajęcia pn. „Jest w orkiestrach dętych taka siła” przeprowadzone zostały przez Pana Mirosława Kaszubę 30 listopada br. Podczas kolejnych lekcji uczniowie szkół będą mogli dowiedzieć się więcej między innymi o historii Mysłowic, codziennym życiu i pracy naszych pradziadków, a także obejrzeć filmy edukacyjne o mieście.

Muzealne lekcje przygotowane zostały z myślą o mysłowickiej młodzieży. Tematyka zajęć jest zróżnicowana, dodatkowo dostosowana została do różnych przedziałów wiekowych. Najmłodsi będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o historii miasta, codziennym życiu oraz pracy naszych pradziadków, poznają tajniki śląskiej kuchni oraz historię orkiestr dętych wraz z prezentacją instrumentów dętych blaszanych. Nieco starsi poznają między innymi historię Trójkąta trzech cesarzy, przyczyny i przebieg powstań śląskich oraz obejrzą filmy edukacyjne o mieście.

Pierwsza muzealna lekcja już za nami. Zajęcia pod nazwą „Jest w orkiestrach dętych taka siła” przeprowadzona została 30 listopada br. przez Pana Mirosława Kaszubę - dyrygenta Happy Bing Band. Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia znaczenia kolorów górniczego pióropusza, dzieci dowiedziały się także, że atrybutem dyrygenta jest batuta, a buława wykorzystywana jest przez tamburmajora do kierowania muzykami podczas marszu. Po krótkim omówieniu historii orkiestry kopalni Mysłowice nadszedł czas na prezentację instrumentów dętych, które dominują w orkiestrze. Uczestnicy lekcji poznali różne typy trąbek, ich budowę oraz zasady działania. Dzieci mogły również spróbować gry na wybranych instrumentach dętych. Lekcja muzealna pozwoliła przybliżyć jej uczestnikom historię orkiestry kopalni Mysłowice oraz wpłynąć na ich wrażliwość muzyczną.

Jednak to nie koniec, ponieważ przed nami kolejne ciekawe lekcje, które przeprowadzą Irena Woźniak, Wojciech Kubowicz, Piotr Żondełek, Mirosław Kaszuba - pracownicy Muzeum Miasta.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.