W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia medialne sugerujące, że nasze miasto jest jednym z najniebezpieczniejszych w Polsce, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 2022 roku. W odniesieniu do tych informacji KMP w Mysłowicach przedstawia rzetelny obraz sytuacji i zapewnia mieszkańców, że nasze miasto pozostaje bezpieczne.
Statystyki nie odzwierciedlają całej rzeczywistości
Informacje medialne, które zostały opatrzone chwytliwym tytułem wskazującym na to, że Mysłowice to jedno z najniebezpieczniejszych miast w Polsce opierają się na danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok. Sam tytuł, jak i nagłówek mogą wprowadzić czytelnika w błąd, ponieważ traktują o bezpieczeństwie na podstawie ogólnej liczby stwierdzonych przestępstw. Analizując statystyki dotyczące przestępczości, kluczowe jest poznanie szczegółowych danych. Nie można opierać oceny bezpieczeństwa jedynie na ogólnej liczbie przestępstw – konieczne jest uwzględnienie ich charakteru i wpływu na codzienne życie mieszkańców.
Według danych GUS, w 2022 roku w Mysłowicach odnotowano 25815, tj. 359,3 przestępstw na 1000 mieszkańców. Warto jednak podkreślić, że aż 24640 (czyli 95,4% z nich) dotyczyło przestępczości gospodarczej, takiej jak oszustwa finansowe czy nieprawidłowości podatkowe. Choć liczbowo te przestępstwa dominują w przytoczonych statystykach, to nie mają one bezpośredniego wpływu na codzienne poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego nie sama liczba, a rodzaj i kategoria zdarzenia pozwala ocenić realny poziom zagrożenia.
Rzeczywiste zagrożenia dla mieszkańców
To, co ma realny wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców to w głównej mierze czyny zabronione, które stanowią dla obywatela realne zagrożenie i są dla niego szczególnie dotkliwe i uciążliwe jak kradzieże, rozboje, czy kradzieże z włamaniem. W 2022 roku na terenie Mysłowic doszło do 260 kradzieży, natomiast w 2024 roku do 161. Mysłowiccy policjanci w ubiegłym roku odnotowali 4 rozboje. W każdym z nich ustalili sprawcę lub sprawców i dzięki temu nie unikną oni odpowiedzialności za swoje czyny. Dla porównania – w 2022 roku doszło do 26 takich czynów.
- Chcemy zapewnić mieszkańców, że Mysłowice pozostają miastem bezpiecznym. Statystyki nie powinny być jedynym wyznacznikiem oceny poziomu bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy dotyczą głównie przestępczości gospodarczej, nie mającej wpływu na codzienne życie mieszkańców. - czytamy na stronie KMP Mysłowice
- Zachęcamy do śledzenia naszych komunikatów na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Informujcie nas o ujawnionych nieprawidłowościach.
Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo naszego miasta. - dodaje KMP Mysłowice