Wiadomości z Mysłowic

Mysłowice wspólne dla środowiska

  • Dodano: 2015-08-18 13:30, aktualizacja: 2017-11-29 13:06

Ekologia to temat modny w ostatnim czasie. Nie patrząc jednak na trendy, jest też niezmiernie istotny więc moda modą, pewnie przeminie za jakiś czas, a my, mieszkańcy kuli ziemskiej, powinniśmy wiedzieć, co jest dla niej dobre, a co niszczy nasz wspólny dom. W Mysłowicach już od września rusza akcja informacyjno – edukacyjna „Mysłowice są EKO!”. Ty też bądź i włącz się w zaplanowane działania.

Jest już wiele miast na świecie, w których wszystko to, co wytworzymy jest powtórnie wykorzystywane, a energię czerpie się w znacznym stopniu wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Do tego ogranicza się emisję dwutlenku węgla do atmosfery poprzez stosowanie napędu hybrydowego czy wodorowego w samochodach. Nie wspominając już o segregacji śmieci na kilkanaście rodzajów odpadów. Brzmi to zapewne dość abstrakcyjnie, ale nawet z najprostszych rozwiązań, nie byłoby żadnego pożytku, gdyby nie świadomość i chęć zaangażowania mieszkańców miast.

Mysłowice będą EKO

Wrzesień w Mysłowicach będzie czasem, kiedy o ekologii będzie głośno. Jeżeli nie wiesz, dlaczego warto rozsądnie gospodarować wodą i energią, nie znajdujesz powodu, dla którego powinieneś segregować odpady i nie widzisz związku pomiędzy Twoimi zakupami, a ochroną środowiska to najwyższy czas, by to zmienić.

- Cieszy mnie fakt, że jesteśmy już na tyle świadomi, by w ogóle rozmawiać o ekologii. Bo jeżeli nie widzi się problemu, to też się o nim nie dyskutuje. Współpraca z Ambasadą Szwecji, wiele rozmów z przedstawicielami tego kraju, uświadomiły mi, że musimy działać na tym polu szerzej i głośniej. Nic od razu się nie wydarzy, bo do tego potrzebna jest ciężka praca nas wszystkich, ale niech będzie to pierwszy krok – zaznacza Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

Urząd Miasta Mysłowice na realizację akcji chce pozyskać środki zewnętrzne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Decyzja o dofinansowaniu powinna zapaść do końca sierpnia tego roku.

Ekologicznie we wrześniu

Kulminacja wszystkich wydarzeń i zaplanowanych atrakcji przypadnie na zbliżający się wrzesień. Akcję ekologiczną otworzą konsultacje z mieszkańcami, które odbędą się na platformie internetowej www.konsultacje.myslowice.pl w terminie od 1 do 15 września. Urzędnicy o ekologię, zapytają także młodzież w mysłowickich szkołach. Głównym celem konsultacji będzie poznanie opinii mieszkańców na temat dbania o środowisko, dowiedzenie się, w jaki sposób to robią lub co może zrobić samorząd, by działania ekologiczne mogły być jeszcze prostsze.

O ekologii sporo dowiedzą się także uczniowie mysłowickich szkół – wybrane zaproszone zostaną na specjalne eko-warsztaty, które odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury. Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródło” podpowie, w jaki sposób i po co rozsądnie gospodarować wodą i energią w domu, nauczy odpowiedzialnych zakupów oraz będzie przestrzegać przed rosnącą górą śmieci.

Mysłowicki magistrat nawiązał także współpracę z Krajową Agencją Poszanowania Energii i dzięki tej współpracy podczas dwóch dni w drugim tygodniu września mysłowiccy uczniowie oraz mieszkańcy miasta będą mogli odwiedzić energetyczny autobus, który zaparkuje w centrum miasta. W mobilnym centrum, dostępnym od godziny 9.00 do 16.00, odbywać się będą 20 – minutowe warsztaty mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej ich uczestników.

Głównym punktem akcji Mysłowice są EKO będzie gra internetowa, która rozgrywać się będzie pod adresem www.ekowyzwanie.pl. Zabawa rozpocznie się 14 września i polegać będzie na udzielaniu odpowiedzi lub wykonywaniu zadań wskazanych w grze. Podczas dwóch tygodni jej trwania pojawi się aż 50 pytań lub zadań do zrealizowania. Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów. A jest o co walczyć, bo nagrodą główną będzie rower o wartości co najmniej 1000 zł, a nagrodami dodatkowymi, nagrody rzeczowe o wartości 500 zł i 300 zł. Małe upominki czekają jednak na każdego, kto zdobędzie przynajmniej 5 punktów. Rejestracja uczestników gry rozpocznie się już 7 września i przewidziana jest dla osób od 13 roku życia.

Ważnym elementem akcji będzie również bezpłatny kwartalnik EKO-Edukator, z którego dowiemy się między innymi o segregacji odpadów, eko żywności, jak zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza, wody oraz zużycie prądu, a także, jakie artykuły kupować, aby pozostać w zgodzie z naturą. Zawierać będzie również wiele przydatnych informacji takich jak rozszyfrowanie znaków i certyfikatów, które znajdują się na opakowaniach produktów oraz mnóstwo ciekawostek ekologicznych.

- Ta akcja nikogo nie zmusi do segregacji śmieci, ani do robienia zakupów w torbach wielorazowego użytku. Ale jeśli choć garstka osób zastanowi się nad kilkoma prostymi, codziennymi czynnościami, które wpływają na nasze otoczenie, to będzie wielki sukces – podkreśla Kamila Szal, rzecznik Urzędu Miasta w Mysłowicach.

Mysłowice są EKO! Ty też bądź.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.