Wiadomości z Mysłowic

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020: Sprawdź, co się zmieni!

  • Dodano: 2020-07-02 06:45, aktualizacja: 2020-07-02 06:05

Od wczoraj 1 lipca weszła w życie nowa matryca VAT. Dzięki zmianom w przepisach obniżone zostaną stawki na niektóre produkty. Podatek na trzy grupy towarów zostanie natomiast podwyższony. Sprawdź, co się zmieni!

- Główne zadanie tego działania, to uproszczenie oraz pozostawienie więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. Uproszczenie matrycy VAT odbywa się w taki sposób, że ok. 1 mld zł obniżek VAT w związku z tą nową matrycą będzie skutkowało tym, że w kieszeniach Polaków zostaną nowe środki - mówił premier Morawiecki w Polsat News.

Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca

Nowa matryca stawek VAT miała być stosowana już od 1 kwietnia 2020. Datę przesunięto jednak na 1 lipca z uwagi na pandemię koronawirusa. Dotychczas stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 r. została zastąpiona:

  • unijną Nomenklaturą Scaloną (CN) w zakresie towarów oraz
  • aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług PKWiU (z 2015 r.) w zakresie usług.

Dzięki temu ujednolicona została stawka podatku dla określonych grup produktów. Przykładowo pieczywo nie będzie już objęte różnymi stawkami VAT (5 proc. i 23 proc.) w zależności od daty przydatności.

Prezydent w Złotowie wskazywał, że dzięki nowej matrycy VAT zniknie wiele absurdów.

- Przede wszystkim (nowa matryca VAT) likwiduje różne absurdy. To na przykład, że pieczywo było opodatkowane trzema stawkami VAT: 5, 8 i nawet 23 proc. Od dzisiaj całe pieczywo będzie oprocentowane 5-procentową stawką VAT, a więc najniższą z nich wszystkich — mówił Duda.

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

Zgodnie z nową matrycą VAT, obniżka stawki podatku od towarów i usług obejmuje:

  • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów - do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-procentową stawką).
     
  • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
     
  • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (obecnie jest 8 procent).
     
  • Musztardę, słodką paprykę (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (na przykład pieprz, tymianek) zostaną objęte 8-procentową stawką (obecnie 23 procent).
     
  • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-procentową stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-procentową stawką VAT).
     
  • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 procent (obecnie 8 procent), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).

Wzrost stawek będzie dotyczył:

  • Niektórych przypraw nieprzetworzonych (np. kurkumy, kminu i szafranu) - stawka wzrośnie z 5 do 8 procent.
     
  • Homarów i ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (tj. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetworów z nich, a także kawioru i dań sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem będą wymienione owoce morza. Stawka VAT wzrośnie tu z 5 proc. do 23 procent.
     
  • Lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych - wzrost z 8 do 23 procent.
     
  • Drewna opałowego z 8 proc. do 23 procent.

Niższe ceny?

Nie ma gwarancji, że obniżenie podatku sprawi, że za niektóre zakupy zapłacimy mniej. Wszystko zależy od decyzji sklepów i sprzedawców. Które sklepy zdecydowały się na obniżenie cen?

Biedronka zdecydowała się obniżyć ceny na wybrane kategorie produktów, na które od 1 lipca zmieniły się stawki VAT. Potanieją m.in. owoce egzotyczne, w tym popularne banany, ciastka, niektóre przyprawy i dziecięce pieluchy.

Obniżenie cen 6 tys. produktów o pełną wartość niższej stawki podatkowej zapowiedziała również sieć hiper- i supermarketów Auchan. Na podobny krok zdecydowały się też Kaufland, Tesco oraz Stokrotka.

Lidl także zapowiedział, że od lipca obniży ceny produktów o wartość obniżonego podatku. Oznacza to, że około tysiąca produktów dostępnych w stałej ofercie kupimy taniej.


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również