Wiadomości z Mysłowic

Nowy domownik, czyli jak przygotować wyprawkę dla szczeniaka

  • Dodano: 2016-11-25 11:30

Każdy medal ma dwie strony, a kij dwa końce. Tak samo radości i przyjemności idą w parze z obowiązkami, odpowiedzialnością i pracą. Wieloletnia przyjaźń z psem to doskonały przykład takiej sytuacji, a wielka frajda, jaką jest pojawienie się w domu szczeniaka wymaga od nas pewnych przygotowań, zarówno teoretycznych, jak i czysto praktycznych. Musimy przecież wiedzieć jak opiekować się szczeniakiem na poszczególnych etapach rozwoju, a także przygotować odpowiednią wyprawkę dla psa.

Wyprawka dla szczeniaka – zadanie przyjemne i wymagające

Podobnie jak w przypadku zakupów dla niemowlęcia, również w przypadku wyprawki dla szczeniaka, można mieć problem z wyborem albo zaszaleć i nakupować wszelkiego dobra, które się nigdy nie przyda. W sklepach zoologicznych bywa analogicznie jak w tych z artykułami dla dzieci – wszystko jest ładne, kolorowe i wydaje się absolutnie niezbędne. Niestety, psie cudeńka to często również niemałe koszty. Tym bardziej warto wcześniej poszukać informacji na temat przygotowania domu na przybycie małego pieska, zakupu niezbędnych akcesoriów i co szczególnie istotne – troskliwej i odpowiedzialnej opieki nad małym czworonogiem.

Wyprawka – akcesoria i psie legowisko

W poszukiwaniu praktycznych porad można trafić np. na stronę eksperta w dziedzinie żywienia psów. Jak się okazuje znajdziemy tu nie tylko informacje na temat żywienia i konkretnych karm, ale także bardzo konkretne wskazówki dla potencjalnych i świeżo upieczonych właścicieli psów. Na wstępie trzeba przygotować dom na przybycie ciekawskiego, wszędobylskiego gościa. Wskazane byłoby usunąć spoza zasięgu małych ząbków i łapek wszelkie kable, frędzelki, nie kuśmy go również nowymi butami, pantoflami, które jak wiadomo należą do ulubionych szczenięcych gryzaków. Zanim wyruszymy na zakupy warto także zastanowić się, gdzie umieścimy legowisko szczenięcia. Nawet jeśli nasz mały przyjaciel będzie buszował po całym mieszkaniu, powinien mieć swój własny kąt – miejsce w którym może spać i jeść.

Na stronie https://www.purina.pl/friskies/psy/puppies/puppyaccesories.html, gdzie znajdziemy szereg porad dotyczących wyprawki dla szczeniaka, czytamy m.in., że psi „pokoik” powinien znajdować się w cichym, ciepłym miejscu. Ważne, żeby nie było szczególnie ruchliwe, a jednocześnie zapewniało możliwość obserwacji domowników. W tak wybranej lokalizacji umieszcza się psie posłanie, a także miski i ulubione zabawki. Wspomniany powyżej ekspert doradza, aby niezależnie od rodzaju legowiska, umieścić w nim ulubiony kocyk o znanym zapachu i fakturze. Możemy go zawsze zabrać ze sobą, np. do samochodu, na wizytę do weterynarza, zapewniając maluchowi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Psi salonik musi mieć na wyposażeniu miski, co najmniej dwie – na wodę i na karmę. Wyprawka dla szczeniaka powinna uwzględniać jego temperament i pomysłowość, a zatem wybieramy miski metalowe, ceramiczne, czyli takie, których nie przewróci. Nie zapominajmy o tym, że szczenię ma ostre ząbki, którymi lubi gryźć. A jeśli nie ma czego, będzie podgryzać to co znajdzie i możemy być pewni, że zawsze coś wyszuka, choćbyśmy nie wiem jak skrzętnie sprzątali i ukrywali. Dlatego warto wybrać takie zabawki, które na pewno mu się spodobają i odwrócą jego uwagę od ścian, dywanów oraz butów.

Wyprawka dla psa – w czym na spacer?

Oczywiście nasz maluch nie spędzi życia w czterech ścianach, dlatego wyprawka dla psa musi obejmować także smycz i obrożę. W tym przypadku nie ma raczej mowy o jednej inwestycji na długi czas, ponieważ piesek rośnie i będzie potrzebował nowych akcesoriów. Zanim kupimy obrożę należy zmierzyć szyję szczenięcia i dodać do pomiaru ok. 5 cm. W przypadku niektórych piesków (np. bardzo malutkich ras) lepszym rozwiązaniem są szelki, które najlepiej przymierzyć na małego czworonożnego modela. Smycz również będziemy wymieniać po jakimś czasie, nie tylko dlatego, że energiczne maluchy często ją podgryzają. Ta pierwsza powinna być lekka, np. parciana o długości ok. 1,8m. Niektóre rasy (małe psy, pozbawione grubszej sierści) będą również potrzebowały ubranka na zimowe chłody czy jesienne szarugi. W tym przypadku na pewno warto wybrać się na zakupy z pupilem, wybrać odpowiedni rozmiar i fason, w którym szczeniak będzie mógł się swobodnie poruszać.

Psia pielęgnacja i dieta

Wybór odpowiedniej karmy to jedna z najważniejszych decyzji. Zwłaszcza, że szczenięta w pierwszym roku życia to nie lada łakomczuchy i muszą jeść naprawdę dużo. Nasz ekspert w tej dziedzinie - Purina Friskies - oferuje kompleksowy asortyment. Niemniej jednak zawsze warto skonsultować wybór z hodowcą, weterynarzem czy osobą, która dotychczas opiekowała się pieskiem. Dbałość o zdrowie i wygląd szczeniaka to również dobór preparatów i akcesoriów do pielęgnacji. Wśród porad dotyczących tego jak opiekować się szczeniakiem znajdziemy również tę, iż należy jak najwcześniej przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak kąpiele, czesanie, czyszczenie zębów czy przycinanie pazurków.

Opieka nad szczeniakiem – dieta, zabawa … przygoda

Można powiedzieć, że dzięki tym poradom wyprawka dla szczeniaka jest kompletna, a mieszkanie gotowe na przyjęcie pupila. Ale to dopiero początek naszej przygody. Pierwszy rok życia psa to ogromny rozwój, a tym samym wymaga od nas wiedzy na temat tego, jak opiekować się szczeniakiem. Musimy pamiętać o szczepieniach, zadbać o jego dietę, zabawę, socjalizowanie i szkolenie. Nasz ekspert nie pozostawia nas jednak samych w obliczu takiego wyzwania. Szereg praktycznych porad i konkretnych wskazówek dotyczących opieki nad szczeniakiem w pierwszym roku znajdziemy tutaj. Dowiemy się m.in. jak budować relację ze szczenięciem poprzez zabawę, jak poradzić sobie z wybrednym smakoszem, kiedy nasz pupil będzie tracił mleczaki i jak sobie poradzić z pasją podgryzania…. wszystkiego.   

Bez wątpienia nie ma nic piękniejszego niż przyjaźń między psem i człowiekiem, szczególnie kiedy jest to relacja budowana od  najwcześniejszych dziecięcych i szczenięcych lat. Jest to również nie lada obowiązek, a przy okazji świetna szkoła odpowiedzialności dla dzieci. Wspólne zabawy i radość stanowią najlepszą rekompensatę i nagrodę za poranne spacery i ewentualne straty w postaci pogryzionych kapci czy zeszytów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.