Mysłowice - portal miejski m-ce.pl

Wiadomości z Mysłowic

Obchodzili Dzień Niepełnosprawnych

  • Dodano: 2017-12-15 09:00

W Mysłowickim Ośrodku Kultury w Brzezince zorganizowano obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W programie imprezy odbyła się konferencja dotycząca rządowego programu “Za Życiem”, wzięli w niej udział przedstawiciele jednostek kultury, zdrowia, oświaty, stowarzyszenia, kluby i koła działające w mieście na rzecz osób niepełnosprawnych i seniorów. Konferencję prowadził pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Marciniak.

W grudniu 2016 roku weszła ustawa o ochronie kobiet w ciąży „Za Życiem”, program kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jest on wciąż w początkowej fazie rozwoju. Na tematy związane z tym zagadnieniem rozmawiali i przekazywali informacje prelegenci - naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Mysłowice Ilona Spis, Anna Rupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Mysłowicach, Aleksandra Grabiec z Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach oraz pracownicy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Mysłowice - Aleksandra Lubowiecka i Patrycja Twardoch, a także prowadzący.

Po pierwsze omawiano wsparcie kobiet w ciąży i ich rodzin, opiekę nad kobietą i noworodkiem. Poruszano temat ośrodków wsparcia dla rodzin, ośrodków koordynujących tę pomoc. Takich ośrodków pomocy jest w Polsce 380, mogą z nich korzystać matki z dziećmi do 3 roku życia, otrzymają w nich pomoc, ale też informacje co dalej robić, gdzie się zwracać o możliwość leczenia, wsparcia psychologicznego czy w sprawie rozwoju dziecka.

Jednym z kolejnych priorytetów programu są też usługi wspierające i rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych jak i dla opiekujących się taki osobami jak np. opieka wytchnieniowa, która pozwala członkom rodziny na chwile odpoczynku od zajmowania się osobą niepełnosprawną. Omówiono funkcjonowanie Środowiskowych Domów Samopomocy, których wyróżnia się trzy typy w zależności od stopnia niepełnosprawności. Dla osób niepełnosprawnych, a także dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym omawiano kwestie wsparcia mieszkaniowego.

Koordynacja, poradnictwo, informacja to kolejny poruszony temat konferencji dotyczący asystenta rodzin w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mysłowicach, który ma wspomagać rodziny z problemami wychowawczymi. W ramach programu "Za Życiem" pomoc i wsparcie psychologiczne dla kobiet, a także realizacja zadań dla osób niepełnosprawnych oraz aktywizacja zawodowa tej grupy.

Na zakończenie konferencji przedstawiono program artystyczny w wykonaniu m.in. również grupy artystów niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.