Wiadomości z Mysłowic

Opony zimowe: czas obalić mity

  • Dodano: 2016-09-29 10:00

Nic nie ma tak długiego życia jak przesądy. Również te dotyczące zakupu nowych opon zimowych do samochodu. „Zbyt głośne”, „zbyt wolne”, „zwiększają zużycie paliwa”. Ci kierowcy, którzy lubią narzekać zawsze znajdą powody, dla których ich zdaniem nie warto letnich opon wymieniać na „zimowych specjalistów”. Ile jest jednak prawdy w tych stwierdzeniach? Oto 4 najpopularniejsze mity dotyczących opon zimowych. 

„Używaj ich tylko na śniegu i lodzie”

Czy naprawdę na oponach zimowych należy jeździć tylko po śniegu i lodzie? Każdy, kto tak myśli jest w dużym błędzie. Dzięki specjalnej mieszance gumy, z której są zrobione, opony zimowe gwarantują znacznie lepszą przyczepność niż letnie już w temperaturze siedmiu stopni Celsjusza i mniej. Lepsza przyczepność to większe bezpieczeństwo, szczególnie w krytycznych sytuacjach, gdyż znacznie skraca dystans hamowania.  

„Opony zimowe są głośne i zwiększają zużycie paliwa”

Kolejnym często powtarzanym mitem jest to, że opony zimowe znacznie obniżają komfort jazdy. Na obecnie produkowanych oponach zimowych jeździ się naprawdę wygodnie i nie są one głośniejsze od swoich letnich odpowiedników. Nie ma również żadnej różnicy w komforcie jazdy. Kierowcy nie powinni się także martwić większym zużyciem paliwa; dodatkowe koszty z tym związane są już w przypadku opon reliktem przeszłości.    

“Zimowe opony to duży dodatkowy wydatek”

Kolejny mit: niektórzy właściciele samochodów błędnie kalkulują, że posiadanie dwóch kompletów opon, zimowych i letnich, to podwójny wydatek. Zapominają oni o jednej istotnej rzeczy: ponieważ zużycie bieżnika wynikające z każdego przejechanego kilometra rozkłada się po połowie na dwa zestawy opon, ogumienie trzeba wymieniać znacznie rzadziej. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość dla każdego kierowcy.

“Opony zimowe są wolniejsze”

To również łatwy do obalenia mit. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli opon zimowych, które bez problemu mogą sprostać wymaganiom lubiących szybką jazdę kierowców. Maksymalną prędkość jazdy na danym modelu opony można odczytać z indeksu znajdującego się na jej bocznej ściance. Dla przykładu „T” oznacza maksymalną prędkość 190 kilometrów na godzinę, „H” to 210 km/h, “V” to z kolei 240 km/h. Zawsze jednak zaleca się dostosowywanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.

Komentarze (1)    dodaj »

  • focusiak

    Aby nowy komplet nie był dużym kosztem warto poszukać jakiś promocji. Ja w tym roku dałem za zimową Dębicę do mojego focusa tylko 185zł/szt. Opona 195/65R15.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.