Rozpoczął się już okres przedświąteczny, podczas którego wielu z nas decyduje się na spędzenie świąt lub sylwestra poza domem. Przy tej okazji chcemy przypomnieć, aby zachować szczególną ostrożność podczas wyboru pensjonatu, domu czy apartamentu. Oszustwo „na kwaterę” polega na umieszczaniu w internecie, na portalach sprzedażowych czy na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych w atrakcyjnych cenach.
Oszustwo na wynajem - na co uważać?
Oszustwa „na kwaterę”, zdarzają się zwykle w okresie wakacyjnym, ale również świątecznym, sylwestrowym czy w czasie ferii zimowych. Przestępcy umieszczają w internecie ogłoszenia dotyczące wynajmu pokoju w pensjonacie, domku letniskowego czy apartamentu. Oferta bardzo często jest atrakcyjna cenowo, co przyciąga wielu chętnych. Najczęściej okazuje się jednak, że taki obiekt nie istnieje w tym miejscu lub przestępca tylko podszywał się pod jego właściciela.
Przykład oszustwa z Sosnowca
Ofiarą tego rodzaju oszustwa padł mieszkaniec Sosnowca, który zgłosił się do sosnowieckich policjantów. Z jego relacji wynikało, że chcąc spędzić Sylwestra w Krakowie, zaczął szukać ogłoszeń wynajmu apartamentu w internecie. Odnalazł interesującą go ofertę, której cena wydała mu się bardzo atrakcyjna. Mężczyzna skontaktował się z rzekomym właścicielem obiektu. Podczas wymiany wiadomości ze sprawcą dowiedział się, że interesujący go termin jest dostępny, jednak aby go zarezerwować, musi wpłacić zaliczkę. Po wpłaceniu pieniędzy, kontakt z wynajmującym urwał się. Wtedy też mężczyzna postanowił o wszystkim powiadomić policjantów.
Jak uniknąć oszustwa?
Policja przypomina, aby przy planowaniu rezerwacji nadchodzących wyjazdów, stosować się do następujących porad:
- Przed dokonaniem rezerwacji i wpłaty zweryfikujmy, czy interesujący nas obiekt w ogóle istnieje. Poprośmy o dokładny adres oraz zdjęcia. Najłatwiej jest sprawdzić takie informacje w internecie, czy na stronie danego obiektu. Warto również zadzwonić bezpośrednio pod wskazany w internecie telefon, aby upewnić się, czy interesujący nas termin jest dostępny, a właściciel rzeczywiście udostępniał ogłoszenie w sieci. Przestępcy często podszywają się pod istniejące obiekty i wykorzystują zdjęcia znajdujące się na oficjalnych stronach internetowych.
- Zachowajmy ostrożność mając do czynienia z „mega okazją”. Bardzo często działamy wtedy pod presją czasu i zapominamy sprawdzić podstawowe informacje o ofercie i obiekcie. Starajmy się nie działać w pośpiechu.
- Dopytajmy, czy przysługuje nam możliwość odwołania rezerwacji, lub zapłaty na miejscu.
- Sprawdźmy opinie o obiekcie. Starajmy się szukać ich w kilku miejscach i nie sugerujmy się tylko pochlebnymi opiniami – mogą być spreparowane.
- Zachowajmy ostrożność podczas dokonywania płatności. Jeśli już to zrobimy, zachowajmy potwierdzenie przekazania pieniędzy. Nie decydujmy się na płatność przez przesłane przez wynajmującego linki i nie udostępniajmy mu kodów BLIK.
- Jeśli korespondujemy z wynajmującym, zachowajmy numer ogłoszenia, nazwę strony internetowej, na której je znaleźliśmy, a także całą korespondencję i dane kontaktowe.