Wiadomości z Mysłowic

Policyjna profilaktyka w CKZIU. Mysłowicki funkcjonariusz mówił o bezpieczeństwie

  • Dodano: 2023-04-21 09:30

Przedwczoraj policjant zajmujący się profilaktyką odwiedził 1 i 2 klasy CKZIU w Mysłowicach. Opowiadał uczniom m.in. o cyber-zagrożeniach, uzależnieniach, mowie nienawiści i hajcie. Uczniowie CKZIU są dobrze zaznajomieni z tymi zagadnieniami.

Hejt jest pojęciem bardzo szerokim i nie znajdziemy tego określenia w kodeksie karnym, jednak czyny takie jak zniesławienie, znieważenie, uporczywe nękanie czy groźby karalne już mogą przysporzyć wielu kłopotów z prawem. Napisać o jedno zdanie za dużo w Internecie nie jest trudno. Zasłonięci ekranem monitora hejterzy nie mogą czuć się bezkarnie. Uważajmy na to, co publikujemy, ponieważ wszystko w sieci zostawia ślad. Czasami nawet jedno pojedyncze słowo może wyrządzić olbrzymią krzywdę.

Hejt to przede wszystkim agresywne i nienawistne komentarze

Wyzwiska, przekleństwa, obelgi i "życzenia" utraty zdrowia, a nawet śmierci, wypisywane na internetowych forach, mają swoje granice. Tą granicą są znamiona czynu zabronionego. Ściganie większości z nich następuje na wniosek pokrzywdzonego-oznacza to, że sprawa wymaga wniesienia prywatnego aktu oskarżenia. Warto jest to robić, by nie dawać hejterom poczucia bezkarności. Dziecko, będące obiektem ataków, upokorzeń i drwin innych, może nie radzić sobie z taką trudną dla siebie sytuacją. Jeśli dotrą bądź docierają do Państwa–rodziców, pedagogów czy po prostu dorosłych, sygnały o takim dręczeniu kogokolwiek natychmiast reagujmy! Reagujmy na hejt w przestrzeni publicznej i nie zgadzajmy się niego! Szczególnej pomocy ci, którzy nie potrafią się jeszcze bronić przed hejtem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również