Rozwój nowoczesnych technologii mającej ogromny wpływ na tworzenie nowych form komunikacji umożliwia, zwłaszcza w czasie pandemii, realizowanie czynności zawodowych poprzez pracę zdalną (zwaną również home office).
Ta współczesna forma kontaktu może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom
Dogodne rozwiązania umożliwiające wykonywanie zadań na odległość niosą za sobą ogromne korzyści. Należy jednak pamiętać, że praca zdalna nie jest pozbawiona zagrożeń, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy sieć Internet. Wszystkie instytucje, korzystające z pracy w systemie zdalnym, powinny podjąć działania ograniczające zagrożenia, których możemy stać się ofiarami. Wśród zaleceń specjalistów jest prawidłowe przygotowanie infrastruktury dla pracowników, a także ustalenie bezpiecznych procedur, zapewniających przekazywanie informacji w obrębie firmy w sposób sprawny i wiarygodny.
Ścisła współpraca Biura dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, NASK ¹ oraz Europol-u ² zaowocowała kolejną kampanią na rzecz przypomnienia i zwrócenia uwagi na wyzwania, oraz zagrożenia, które mogą wystąpić w trakcie wykonywania pracy za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji.
¹ NASK - Państwowy Instytut Badawczy prowadzi prace naukowe i wdrożeniowe, a także działalność analityczną i operacyjną na rzecz bezpieczeństwa Internetu. W tym celu organizuje też kampanie edukacyjne i popularyzujące wiedzę o bezpiecznym korzystaniu z sieci. W związku z zagrożeniem, jakim mogą być w okresie pandemii zmanipulowane i fałszywe informacje, rozpowszechniane w mediach społecznościowych, NASK zorganizował kampanię, przedstawiającą w prosty sposób jak działać na rzecz ograniczenia zjawiska dezinformacji w sieci #OznaczDezinfo.
² EUROPOL - Europejski Urząd Policji z siedzibą w Hadze (Królestwo Niderlandów) wspiera 27 państw członkowskich UE w walce z terroryzmem, cyberprzestępczością i innymi poważnymi i zorganizowanymi formami przestępczości. Współpracuje również z wieloma państwami partnerskimi spoza UE i organizacjami międzynarodowymi.
(Biuro dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji)