Wiadomości z Mysłowic

Pracownia Ekodwójka w II LO otwarta

  • Dodano: 2017-11-22 18:30

Dzięki wygranej w konkursie „ZIELONA PRACOWNIA’2017” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w mysłowickim II Liceum Ogólnokształcącym powstała eko pracownia. Nagrodą w konkursie było dofinansowanie zakupu wyposażenia pracowni w wysokości blisko 29,4 tys. zł. Szkoła jest jednym z 43 laureatów.

Pracownia pn. „EKODWÓJKA” została zrealizowana zgodnie z projektem, na którego wykonanie liceum otrzymało 6,5 tys. zł dofinansowania w konkursie „ZIELONA PRACOWNIA - PROJEKT’2017”. „EKODWÓJKA” jest urządzona w duchu ekologii, co oznacza, że w jej wnętrzu zostały zastosowane materiały naturalne i surowce wtórne. Zielniki, pojemniki na odpady oraz miejsce do odpoczynku wykonane są z odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych europalet, a półki z drewnianych skrzynek. Wnętrze ekopracowni jest zdrowe i przyjazne dla uczniów, ponieważ wydzielona jest w nim strefa nauki (stanowiska przystosowane do pracy w grupach) oraz strefa relaksu (kanapy z europalet z poduchami). Pracownia pomalowana została w odcieniach natury - bieli, zieleni, szarościach, a zamiast roślin ozdobnych szkoła postawiła na uprawę ziół, z których może skorzystać cała społeczność szkolna.

Zgodnie z projektem ekopracownia jest przeznaczona do realizacji zajęć programowych z geografii i przyrody, zajęć dodatkowych oraz działań przewidzianych we wdrażanym w szkole ekologicznym projekcie edukacyjnym „Ekodwójka”. Sala została wyposażona w niezbędne pomoce dydaktyczne. Wśród nich znajdują się m.in. atlasy i zestawy doświadczalne. Pracownia została również wyposażona w zestaw multimediów - laptop nauczyciela, rzutnik multimedialny oraz pięć laptopów uczniowskich. Zestaw multimedialny pozwala położyć nacisk na samodzielne wyszukiwanie informacji, będące jednym z kluczy do wiedzy we współczesnym świecie. Ponadto umożliwia kreatywną pracę zespołową.

W trzeciej edycji konkursu pn. "Zielona Pracownia 2017" przy ocenie wniosków oceniano przede wszystkim różnorodność pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia pracowni, dostosowaną do grup wiekowych uczniów. Istotnym kryterium wyboru był także pomysł na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań. Pod uwagę wzięto również dostosowanie i wykorzystanie pracowni przez jak największą liczbę uczniów.

Przedmiotem konkursu pn. "Zielona Pracownia 2017" było utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Na konkurs wpłynęły 82 wnioski w województwie śląskim, z czego aż 43 otrzymały dofinansowanie do łącznej kwoty prawie 1 mln 250 tys. zł.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.