Wiadomości z Mysłowic

Projekty edukacyjne w trzecim sektorze

  • Dodano: 2016-08-26 13:00

W Polsce zarejestrowanych jest prawie 120 tysięcy organizacji pozarządowych, w tym 100 tysięcy to stowarzyszenia, a pozostałe prawie 20 tysięcy to fundacje. Zajmują się szeroko pojętą działalnością na rzecz społeczeństwa w ogóle bądź na rzecz konkretnych grup docelowych, np. dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych, seniorów, zwierząt i wielu innych. W jaki sposób tak ogromna ilość organizacji jest w tanie utrzymać swoje działania? Skąd pozyskiwać środki na dofinansowanie fundacji?

Rzeczywistość ngo

Organizacje pozarządowe to z angielskiego tzw. ngo (czyli non-governmental organizations). Jak wskazuje nazwa, często zajmują się tymi obszarami, które są pomijane przez administrację rządową, a przez to również niedofinansowane. Ponad połowa organizacji dysponuje rocznie budżetem nie większym niż 27 000 zł, a jedna trzecia – tylko 10 000 zł. Jakim cudem zatem mogą prowadzić codzienne działania? Dzięki wolontariuszom, bo prawie połowa działa dzięki pracy społecznej. Zdecydowana większość organizacji prowadzi swoje działania na skalę lokalną – na terenie miasta, gminy lub najwyżej powiatu. Największą grupę stanowią ngo skupione wokół sportu. Na drugim miejscu znajdują się te, które popularyzują edukację i organizują zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży. Te właśnie stanowią 15 % wszystkich organizacji pozarządowych, przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa już od najmłodszych lat jego członków.

Fundacja wspiera fundacje

Problemy finansowe to codzienność większości ngo. Bo choć starają się pozyskiwać granty ze środków gminy, ministerstw czy nawet międzynarodowych, to i tak trudno jest zapewnić sobie płynność finansową. Deską ratunkową mogą być granty dla fundacji oferowane przez inne fundacje, powstające przy bankach czy przedsiębiorstwach handlowych. Dobry przykładem jest tu mFundacja, która od kilkunastu lat wspiera sektor edukacji m.in. dzięki przekazywaniu fundacjom grantów i dofinansowań. Jest jedną z pierwszych tego typu fundacji założonych przez korporację bankową. Władze mFundacji mają pełną świadomość, że matematyka w banku jest bardzo ważna, ale również przyczynia się do rozwoju kluczowych umiejętności życiowych – liczenia, określania prawdopodobieństwa czy logicznego myślenia. Dlatego głównym celem działalności jest popularyzacja edukacji matematycznej poprzez wspieranie działań prowadzonych wśród dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i pracowników akademickich. Misję i założenie działań mFundacji znaleźć można na https://www.mbank.pl/o-nas/fundacja/.

Programy grantów i dofinansowań

Fundacja mBanku wspiera edukację dzięki kilku różnym programom. O dofinansowanie z mFundacji organizacje pozarządowe mogą się ubiegać w ciągu całego roku. Warunkiem jest chęć przeprowadzenia projektu popularyzującego edukację matematyczną lub okołomatematyczną. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w dowolnym terminie. Fundacja organizuje również dwa konkursy grantowe – lokalny, na terenie Łodzi, i ogólnopolski. Pierwszy to „Wakacje z matematyką”, który ma na celu promocję aktywnego spędzania wolnego czasu podczas wakacji. Wspiera takie działania, które w ciekawy sposób zachęcają młodych dzieci i młodzież do nauki matematyki, poprzez pokazywanie jej przydatności w codziennym życiu. Oczywiście najlepiej, aby wszystkie aktywności odbywały się na świeżym powietrzu. Drugi program, dostępny dla fundacji i stowarzyszeń z całego kraju to „mPotęga”. Dzięki niemu możliwe jest wsparcie nauki matematyki od szkoły podstawowej po szkoły średnie. U podstaw leży założenie, że wspieranie logicznego myślenia i edukacji matematycznej już w latach nauki szkolnej zaowocuje częstszym wyborem technicznej ścieżki studiów na kierunkach inżynierskich. Tego typu specjalistów od lat brakuje w Polsce i w związku z tym absolwenci politechnik zwykle nie mają problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Dlatego mFundacja przekazując granty dla fundacji chce wspierać takie działania, które mają szanse mieć pozytywne efekty dla całego przyszłego społeczeństwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.