Wiadomości z Mysłowic

Przekazali klucze do nowej komendy

  • Dodano: 2018-02-14 10:15

Choć strażacy rozgościli się w nowej komendzie już w lipcu 2017 roku, dopiero we wtorek, 13 lutego odbyło się jej oficjalne otwarcie i przekazanie symbolicznych kluczy. W uroczystościach uczestniczyli m.in. gen. brygadier Leszek Suski – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz bryg. Jacek Kleszczewski – śląski komendant wojewódzki PSP.

Mam wielki zaszczyt przyjąć ten klucz. To jest symboliczny klucz do nowego obiektu, ale zarazem klucz do lepszej, efektywniejszej służby mysłowickich strażaków. Chciałbym podziękować z tego miejsca jako komendant miejski, w imieniu swoim i podległych mi strażaków za to, że nasze warunki służby diametralnie się zmieniły, z naszego starego obiektu przechodząc do nowego – mówił mł. bryg. Mirosław Wiktor, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach.

Uroczystość była też okazją do przekazania strażakom pojazdów zakupionych dla jednostek ochrony przeciwpożarowej woj. śląskiego w roku 2017. Jednostkom  Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu województwa wręczono natomiast akty włączenia do krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego.

Musimy mieć odpowiednią kubaturę, odpowiednią powierzchnię na ten sprzęt. Może się wydawać, że ten sprzęt jest rzadko używany – miejmy nadzieję, że w ogóle nie będziemy musieli go używać! Ale zdarzają się nieszczęścia, specjalistyczny sprzęt czeka i nawet jeżeli używamy go rzadko, za pół roku, za rok, to możemy uratować życie, także ta jednostka była potrzebna – gen. bryg. Leszek Suski – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Przypomnijmy, że budowa nowej siedziby komendy miejskiej i jednostki ratowniczo-gaśniczej rozpoczęła się w lutym 2014 roku. Inwestycja miała na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców poprzez wyprowadzenie jednostki poza ścisłe centrum miasta, umożliwiając tym samym lepszy dojazd oraz polepszenie warunków lokalowych komendy. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 19 mln zł, środki te pochodzą głównie z budżetu państwa, ale swój wkład miały także władze Mysłowic.

Miasto dołożyło i w formie gruntu, przekazania terenu pod budowę, dołożyło też prawie dwa miliony do budowy strażnicy, do tego dochodzą jeszcze inne sprawy – wyposażenie i tak dalej, ale to są już dodatkowe rzeczy, które służą i strażakom i nam – komentuje prezydent Edward Lasok.

Ale to nie koniec prac w tamtym miejscu. Celem jest stworzenie kompleksowego centrum ratowniczego.

Tutaj mamy całe działanie kryzysowe, obok ma powstać jeszcze pogotowie ratunkowe, a więc będzie to cały kompleks ratowniczy w Mysłowicach. Zawsze się o to starałem, w związku z tym jestem dumny z tego że powoli, ale tworzy się to, o co zabiegaliśmy od lat – dodaje prezydent.

Nowa komenda jest  jednym z najnowocześniejszych obiektów w kraju. Znajduje się w niej m.in. siedem podwójnych stanowisk garażowych dla pojazdów ratowniczych, część garażowo – warsztatowa, część logistyczna oraz pomieszczenia socjalne i biurowe. Ważnym miejscem jest też pierwsza w Polsce komora rozgorzeniowa, która pozwala przeprowadzać ćwiczenia doskonalące z zakresu taktyki działań ratowniczo – gaśniczych podczas pożarów wewnątrz budynków.

źródło: itvm.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również