Wiadomości z Mysłowic

Przetargi mieszkaniowe. Jak taniej kupić nieruchomość?

  • Dodano: 2022-02-25 16:15, aktualizacja: 2022-03-08 13:05

Zakup mieszkania to jedna z najlepszych inwestycji, zwłaszcza jeśli uda się znaleźć lokum w dogodnej lokalizacji i za dobrą cenę. Warto wziąć pod uwagę mieszkania z przetargu. To dobra okazja do tego, żeby znaleźć atrakcyjne mieszkanie poniżej ceny rynkowej.

Szukając ogłoszeń o przetargach na sprzedaż nieruchomości warto przede wszystkim sprawdzić strony internetowe urzędu miasta, gminy (w Biuletynie Informacji Publicznej), spółdzielni mieszkaniowych, ogłoszenia w lokalnej prasie, a także stronę Listaprzetargow.pl, gdzie znajdziemy aktualne ogłoszenia przetargów i licytacji m.in. na sprzedaż mieszkań, działek i domów z całej Polski.

Mieszkanie z przetargu - co warto wiedzieć

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż lokalu mieszkalnego zawiera oprócz opisu i zdjęć nieruchomości, informacje o terminie i miejscu przeprowadzenia przetargu, wysokości wadium, cenie wywoławczej, warunkach udziału w przetargu oraz warunkach zawarcia umowy. Warto się z nimi szczegółowo zapoznać, aby świadomie podjąć decyzję o przystąpieniu do przetargu.

Zakup mieszkania w drodze przetargu jest jedną z form nabycia nieruchomości na rynku wtórnym i też jedną z form inwestowania w nieruchomości. Zaletą takiej inwestycji jest możliwość kupna mieszkania w cenie niższej niż rynkowa, często w atrakcyjnej lokalizacji (np. w centrum miasta), a także fakt, że jest to transakcja bezpieczna, bez ryzyka np. zakupu mieszkania z lokatorem.

Przetargi o charakterze nieograniczonym są dostępne dla każdego, kto spełni warunki formalne i wpłaci wadium. Z kolei przetargi ograniczone kierowane są tylko do określonej grupy osób, np. mieszkańców danej gminy albo członków spółdzielni, która organizuje przetarg.

Jak przystąpić do przetargu mieszkaniowego?

Pierwszy etap to dokładne zapoznanie się z przedmiotem przetargu, zarówno pod względem prawnym, jak i technicznym. W tym celu warto zobaczyć nieruchomość na żywo, aby zweryfikować jej realny stan (nieruchomości oferowane w przetargach bardzo często mają zły stan techniczny i wymagają remontu - stąd m.in. wynika ich niższa cena), a także sprawdzić okolicę (np. czy w pobliżu nie ma drogi szybkiego ruchu, spalarni śmieci bądź innych obiektów, które mogą wpływać na jakość życia). Kolejny istotny krok to zapoznanie się z księgą wieczystą mieszkania i upewnienie się, czy na nieruchomości nie ciążą jakieś zobowiązania.

Jeśli już przekonamy się, że to na pewno mieszkanie, które chcemy zakupić w przetargu, należy skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Ich lista znajduje się w ogłoszeniu o przetargu. Warto wcześniej sprawdzić, jaki jest termin ich dostarczenia, aby mieć pewność, że dokumenty dotrą na czas, zwłaszcza jeśli zamierzamy wysłać je pocztą.

Konieczne będzie też przygotowanie kwoty wadium i wniesienie jej w wyznaczonym terminie. Bez wpłaty wadium oferta nie zostanie wzięta pod uwagę. Informacja o wysokości wadium będzie znajdować się w ogłoszeniu. Nie trzeba się tutaj jednak martwić ewentualną utratą pieniędzy w przypadku przegranej. Wpłacone wadium zostanie wówczas zwrócone w całości.

Jeśli chodzi o cenę wywoławczą mieszkania, to zgodnie z przepisami, w ramach pierwszej licytacji lokal oferowany jest za cenę nie mniejszą niż 100% jego wartości, określonej przez rzeczoznawcę. Niepowodzenie pierwszego przetargu pozwala na ustalenie niższej ceny wywoławczej w każdym kolejnym przetargu, co może oznaczać, że niektóre mieszkania będzie można kupić nawet za 50% ceny ich wartości, jeśli nie znajdą one wcześniej swoich właścicieli.

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów i wpłaceniu wadium, pozostaje już tylko czekać na ogłoszenie wyników przetargu. Jeśli nasza oferta zostanie oceniona najwyżej i tym samym wygra przetarg, to organizator poinformuje o miejscu i terminie zawarcia umowy. Podpisanie aktu notarialnego powinno nastąpić nie później niż 21 dni po rozstrzygnięciu przetargu. Warunkiem jest oczywiście wpłata całej kwoty za mieszkanie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.