Wiadomości z Mysłowic

Rajd Śląska 2019 - jak przebiegnie trasa?

  • Dodano: 2019-07-30 09:00

W weekend 5-7 września odbędzie się tegoroczna edycja Rajdu Śląska.

Szósta runda walki o mistrzostwo Polski w rajdach samochodowych jest również elementem obszernego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. I właśnie dlatego załogi w spektakularnych samochodach rajdowych ruszą do sportowej rywalizacji z rynku w Mysłowicach, czyli miasta, w którym padły strzały, będące jedną z przyczyny wybuchu śląskiego zrywu. Pierwsze z trzech Powstań Śląskich wybuchło w sierpniu 1919 roku. Zatem w tym roku obchodzimy 100-lecie rozpoczęcia walki Ślązaków o przyłączenie tego regionu do Rzeczypospolitej. Rajd Śląska również będzie imprezą nawiązującą do historii, o której – nie tylko przy okazji jubileuszu – warto przypominać.

Rajd Śląska to zawody sportowe organizowane przez Automobilklub Ziemi Tyskiej przy współpracy z Miastem Mysłowice, Urzędem Marszałkowskim województwa Śląskiego, a także innymi gminami, w tym Mikołowem i Żorami. W tegorocznej edycji rywalizować będą uczestnicy trzech cykli mistrzowskich. Najważniejszym są Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. To właśnie z Placu Wolności w Mysłowicach zawodnicy walczący o tytułu mistrzów Polski ruszą do walki o cenne punkty. Oprócz najlepszych załóg w najmocniejszych i najbardziej zaawansowanych samochodach rajdowych, w Mysłowicach i na śląskich trasach kibice będą mogli zobaczyć także samochody historyczne.

Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku Rajd Śląska będzie runda MOTUL Historycznych Rajdowych Mistrzostw Polski, czyli zawodów, w których rywalizują załogi w pięknych samochodach sprzed lat. W stawce Motul HRSMP są zawodnicy w takich autach, jak Syrena 104, FSO Polonez 2000, Porsche 911 SC, Fiat 125p Monte Carlo czy też Ford Sierra Cosworth 4x4. Oprócz tego o jak najlepsze czasy na odcinkach specjalnych powalczą także uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, czyli seria organizowana z myślą o mniej doświadczonych zawodnikach dysponujących prostszymi samochodami rajdowymi.

Rajd Śląska rozpocznie się 6 września popołudniu, od ceremonii uroczystego startu na Placu Wolności w Mysłowicach. Start to świetna okazja dla kibiców i mieszkańców by z bliska obejrzeć wyczynowe, niezwykle szybkie i widowiskowe samochody rajdowe, a także poznać kierowców i pilotów. Następnie, załogi przejadą do Mikołowa, gdzie na profesjonalnie zabezpieczonej i wyłączonej z ruchu trasie w centrum miasta powalczą o jak najlepsze czasy. Piątkowy etap Rajdu Śląska zakończy odcinek specjalny wokół kolejnego z symboli naszego regionu, czyli Stadionu Śląskiego. Kocioł Czarownic już po raz trzeci będzie bazą imprezy. W tym miejscu będzie zlokalizowany także park serwisowy, czyli miejsce, w którym goście mogą zobaczyć pracę rajdowych mechaników. W sobotę rywalizacja przeniesie się na południe województwa śląskiego.

Szczegółowy harmonogram i mapy będą dostępne na trzy tygodnie przed rozpoczęciem zawodów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również