Wiadomości z Mysłowic

Robisz zakupy w sieci? Uważaj na internetowych oszustów!

  • Dodano: 2020-10-28 09:15

Robisz zakupy na portalach aukcyjnych i w sklepach internetowych? Bądź ostrożny!

Uważnie czytaj opisy przedmiotów, sprawdzaj wiarygodność sprzedających i rozważnie przelewaj pieniądze za wybrany towar, by nie zostać oszukanym. Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku.

Zakupy przez Internet to niewątpliwa wygoda w dzisiejszych czasach

Bez wychodzenia z domu, wystarczy kilka "kliknięć" i upatrzone rzeczy już kupione. Często bez weryfikacji i głębszego zastanowienia przelewamy pieniądze w różnych kwotach. Nie mamy czasu na czytanie regulaminów portali lub sklepów internetowych, nie mówiąc o wnikliwym przejrzeniu opisu aukcji. Finał takich przyzwyczajeń może być bardzo przykry. Często zostajemy na lodzie, nie mając ani towaru, ani pieniędzy. Dlatego nie dajmy się oszukać!

Korzystając z aukcji internetowych, portali aukcyjnych i sklepów internetowych zachowajmy rozwagę i przestrzegajmy poniższych zasad:

  • „poznajmy” sprzedającego – poświęćmy czas na zapoznanie się z opisem firmy lub osoby sprzedającej. Zorientujmy się od jak dawna zajmują się oni sprzedażą, korzystając z danego konta. Przeczytajmy opinie i komentarze wystawione przez innych użytkowników oraz dowiedzmy się ilu klientów korzystało z usług danego sprzedawcy; Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.
  • zwróćmy uwagę na cenę produktu - jeśli jest ona zbyt niska, zastanówmy się, czy towar nie jest podrobiony lub nie pochodzi z przestępstwa. Nie dajmy się nabierać na „wyjątkowe okazje”. Rzadko zdarza się, aby wartościowa rzecz była sprzedawana za grosze, a w przypadku zakupu przedmiotów pochodzących z przestępstwa narażamy się też na odpowiedzialność karną;
  • nie płaćmy „w ciemno” za towar, którego fizycznie nie widzieliśmy - przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
  • czytajmy regulaminy sklepów i opisy aukcji – wnikliwie czytajmy opisy oferowanych towarów oraz regulaminy sklepów lub aukcji. Oszuści często bazują na grze słów, wykorzystując nasze roztargnienie i brak szczegółowego zapoznania z przedstawionymi przez nich treściami;
  • potwierdzenie zakupu - po zakupieniu danego towaru z reguły na adres e-mail powinniśmy otrzymać potwierdzenie dokonania zakupu. Upewnijmy się, że to potwierdzenie dotyczy przedmiotu, który został przez nas zakupiony. Sprawdźmy również, czy warunki dostawy są zgodne z opisywanymi wcześniej. Jeśli nie, kontaktujmy się ze sprzedawcą lub administratorem serwisu, aby wyjaśnić wątpliwości;
  • zachowajmy korespondencję ze sprzedającym oraz potwierdzenie wykonania przelewu – w przypadku oszustwa, będzie to dowód potwierdzający zakup.
  • otrzymując ofertę e-mailem lub smsem nie korzystajmy z linków - wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (przy adresie lub na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).

Dokonując zakupów przez Internet lub telefon, kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Korzystajmy z solidnych portali aukcyjnych i kupujmy od zaufanych sprzedawców oraz sprawdzonych sklepów internetowych, które cieszą się pewną renomą i od dłuższego czasu działają na naszym rynku. NIe przestrzegając wspomnianych zasad narażamy się na oszustwo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również