Wiadomości z Mysłowic

Rok Praw Kobiet

  • Dodano: 2018-04-04 07:45, aktualizacja: 2018-04-03 11:12

Decyzją Sejmu RP bieżący rok 2018 został ogłoszony Rokiem Praw Kobiet w związku z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych.

Z tej okazji filia biblioteczna przy ulicy Oświęcimskiej przez cały marzec organizowała szereg wydarzeń kulturalnych, których wspólnym mianownikiem była kobieta. Pierwszym elementem świętowania jublieuszu "kobiecego roku" była akcja czytelnicza pod hasłem „Literatura jest kobietą”, która przez cały miesiąc w formie wystawy akcentowała polskie autorki – reprezentantki różnych okresów, form literackich, gatunków i stylów pisarskich z towarzyszącymi im hasłami - cechami, jakie dookreślają ich charakter i walory ich twórczości. Bo tak jak kobieta, tak i literatura ma wiele twarzy, począwszy od Zofii Nałkowskiej zaangażowanej i wybitnej, poprzez Olgę Tokarczuk – ambitną i oryginalną, Katarzynę Michalak – lekką i romantyczną, po Katarzynę Bondę – zaskakującą i z klasą oraz wiele innych mistrzyń pióra.

Kolejnym marcowym wydarzeniem, które wpisało się w obchody Roku Kobiet było spotkanie autorskie z mysłowiczanką Anetą Mazur, promujące jej debiutancką książką „Jednooka Wojowniczka”. Aneta w wieku sześciu lat w wyniku niefortunnego wypadku straciła oko i zniekształceniu uległa połowa jej twarzy. Podczas spotkania opowiedziała zebranym o tym, z jakimi problemami musiała borykać się jako dziecko i nastolatka, jak była postrzegana przez rówieśników, na jakim etapie życia zaakceptowała swoją niepełnosprawność i jakie kroki podjęła, żeby spełnić się prywatnie i zawodowo.

Klamrą spinającą całość akcji bibliotecznych z kobietą w roli głównej był wykład dr Alicji Zdziechiewicz pod tytułem „Zofii Nałkowskiej portret wielokrotny”. Alicja Zdziechiewicz to absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, dr nauk humanistycznych, nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze w jednym z mysłowickich liceów. Jest autorką rozprawy naukowej „Książka użytkowa w kulturze staropolskiej. Poradniki medyczne” oraz książek „Staropolskie polowania na czarownice”, „O czy nie mówią nam poloniści” i „Paryżanin na Śląsku, czyli Aleksander Dumas o Mysłowicach”.

Zaproszony do biblioteki gość przedstawił barwną postać Zofii Nałkowskiej - zarówno tę oficjalną - polskiej pisarki, publicystki i dramatopisarki, działaczki społecznej, posłanki do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy PRL, jak i tę kuluarową - pełną ciekawostek, skandali i skomplikowanych relacji damsko-męskich. Nałkowska walczyła o równouprawnienie Polek, ale przede wszystkim o swobodę obyczajową i seksualną kobiet. Wchodząc w kolejne apodyktyczne związki małżeńskie, kończące się fiaskiem, poszukiwała partnera „idealnie skomponowanego”, który przewyższałby pisarkę inteligencją. Swoją depresję i wahania nastrojów spowodowane obserwowaniem starzejącego się ciała, publicystka leczyła czytając listy miłosne dawnych adoratorów. Podczas wojny, aby utrzymać swoją rodzinę, prowadziła sklep z papierosami. Wykład pełen wielu takich ciekawostek, prezentujący wiele twarzy Zofii Nałkowskiej - posłanki, pisarki, ale przede wszystkim kobiety - zakończyły pytania publiczności, podziękowania i kwiaty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również