Wiadomości z Mysłowic

Spokojna i szczęśliwa starość - stan i perspektywy

  • Dodano: 2012-04-23 13:45, aktualizacja: 2012-07-25 20:57

Pod takim hasłem odbyło się w Mysłowicach sympozjum naukowo-metodyczne. Organizatorem tego przedsięwzięcia była mysłowicka Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Kard. Augusta Hlonda, Górnośląski Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) w Chorzowie i Dom Opieki "Samarytanin" z Bielska-Białej.

 

Patronat nad sympozjum objęli prezydenci Mysłowic - Edward Lasok i Chorzowa - Andrzej Kotala.

 

Uroczystego otwarcia sympozjum w naszym mieście dokonał prezydent Edward Lasok, który powitał w Mysłowicach jego uczestników miejscowych i przyjezdnych z Lędzin, Bierunia i Chorzowa a także znakomitych prelegentów.

 

Na konferencji omawiano m.in. tematy dotyczące kształcenia kadr pomocy osobom starszym, źródła stresu i skutki nie radzenia sobie ze stresem przez osoby starsze. Omówiona została działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) w Polsce, a przede wszystkim w Mysłowicach oraz w jego filiach. UTW - to zdaniem młodych prelegentów, studentów studiów podyplomowych GWSP - miejsce spotkań, ale i miejsce gdzie starsi ludzie są akceptowani, nie sa odrzucani przez młodych. UTW zaspakajają potrzebę kształcenia się, poszerzają wiedzę ale też rozwijają więzi towarzyskie wśród słuchaczy.

 

Początki istnienia UTW sięgają roku 1972, pierwszy taki powstał w Tuluzie, potem w Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Niemczech. W Polsce pierwszy UTW powstał w 1975 roku w Warszawie a jego celem była aktywizacja intelektualna osób starszych. Dziś w Polsce mamy 350 takich Uniwersytetów dla seniorów, skupiających ponad 100 tysięcy osób. Największy - ponad 1800 osób - to UTW w Krakowie.

 

Przy mysłowickiej GWSP UTW powstał w 2007 roku, liczy już 5 lat, nieco młodsza jest jego filia w Lędzinach która założona została w 2009 roku a najmłodszy UTW mamy w Bieruniu z roku 2011. Wszystkie trzy - mysłowicki, lędziński i bieruński wspierają władze miasta, z roku na rok liczba słuchaczy zwiększa się, podobnie jak zwiększa się oferta dla seniorów, którzy poznają nie tylko rękodzieło artystyczne, malarstwo, muzykę, ale i tajniki komputera i języki obce.


Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również