Wiadomości z Mysłowic

Spotkanie z Jarosławem Górskim

  • Dodano: 2017-11-17 12:15

W ramach obchodów Roku Josepha Conrada – Korzeniowskiego w Filii nr 11 przy ul. Mikołowskiej odbyła się prelekcja Jarosława Górskiego pt. „Twórczość Josepha Conrada- Korzeniowskiego jako inspiracja dla twórców filmu”, w której wzięła udział młodzież z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach.

Jarosław Górski to polonista żywo zainteresowany historią kultury, autor artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki, zajmujący się edukacją ludzi dorosłych oraz  prowadzący popularne wśród młodzieży warsztaty i spotkania dyskusyjne. Dla przypomnienia postaci Josepha Conrada, Józef Górski przedstawił w skrócie jego twórczość, która oparta jest głównie na osobistych doświadczeniach, związanych z latami pobytu na morzu. „Wartość i siła oddziaływania jego pisarstwa polega na podjęciu problematyki etycznej, ujętej w kategorie obowiązku, honoru i wierności. Typowymi bohaterami są tutaj ludzie morza, poddawani ciężkim próbom siły woli w warunkach często skrajnie trudnych: osamotnienia czy groźby skazania na zagładę fizyczną. Jedyną drogą ocalenia jest rygorystyczne przestrzeganie heroicznego kodeksu moralnego, obowiązku społecznej lojalności, zaciętej obrony honoru wbrew wszelkim przeciwieństwom i okolicznościom (…)”.

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież miała okazję obejrzeć fragmenty zekranizowanych powieści Conrada, którego prozę wykorzystano wielokrotnie w światowym i polskim kinie, doceniając jego bystrą i wnikliwą obserwację ludzkiej osobowości. Spotkanie zorganizowano  w ramach  funduszy Dyskusyjnego Klubu Książki i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.