Wiadomości z Mysłowic

Sprawdźcie, kiedy należy przestawić zegarki z czasu zimowego na letni!

 • Dodano: 2020-03-27 13:00, aktualizacja: 2020-03-28 12:02

Czas zimowy na letni w Polsce jest zmieniany nieprzerwanie od 1983 r. W ubiegłym roku Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Koniec zmiany czasu nastąpi w 2021 roku!

W tym roku będziemy jednak zmuszeni do ponownej zmiany czasu. Kiedy więc powinniśmy przestawić zegarki? Zmiana czasu z zimowego na letni w 2020 r. przypada na noc z 28 na 29 marca 2020. O godz. 2:00 należy przestawić wskazówki zegara na 3:00.

Ciekawostki

 • Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.
   
 • W Azji zegarki przestawiają mieszkańcy Izraela, Syrii i Iranu, natomiast Japonia, Chiny i Indie odrzucają takie rozróżnienie. W Afryce czas zmieniają Marokańczycy i Libijczycy. Ameryka Południowa uznaje podział czasu na letni i zimowy jedynie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju.
   
 • W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej.
   
 • Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.
   
 • Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.
   

Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?

Wprowadzenie zmiany czasu miało pomóc w efektywniejszym wykorzystywaniu światła słonecznego i oszczędności energii. Z czasem ten argument stracił znaczenie.

Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na początku marca 2019 roku w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.

Polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyliło się do tego, by pozostać przy czasie letnim..

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również