Wiadomości z Mysłowic

Straż Miejska wytypowała dwa podejrzane domy. Kontrola dymu za pomocą dronów

  • Dodano: 2022-12-14 15:30

Wieczorem, 13 grudnia na mysłowickim Janowie i Ćmoku straż miejska przeprowadziła kontrolę dymu z kominów za pomocą dronów. Skontrolowano kominy na kilku ulicach i wytypowano dwa podejrzane domy.

Kontrola dymu w Mysłowicach

Kontrolę zrealizował Urząd Miasta Mysłowice, a było to zadanie Rady Dzielnicy Janów Miejski - Ćmok sfinansowane z budżetu dzielnicowego.

- W Mysłowicach mamy 15 dzielnic. Obowiązkiem statutowym każdej z dzielnic jest podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza i środowiska, a także poprawy jakości życia mieszkańców. Dlatego takie działanie jak najbardziej wpisuje się w zakres jaki powinny realizować zarządy dzielnic regularnie. Rada dzielnicy Janów Miejski Ćmok regularnie podejmuje działania w tym obszarze. Od kilku lat finansujemy pyłomierz w naszej dzielnicy. Teraz przyszedł czas na kontrole dronem aby zachęcić mieszkańców, którzy nie wymienili jeszcze starych kotłów, aby jak najszybciej to zrobili. Jest to też odpowiedź na głos mieszkańców, którzy mają już dość duszenia się w dymie. W naszej dzielnicy tylko w zeszłym roku mieszkańcy wymienili aż 10% starych kotłów, głównie dzięki gminnemu programowi dopłat. Nasze progresywne działania w tym obszarze będą kontynuowane i zachęcam inne rady dzielnic do podejmowania takich kroków. – mówi Jerzy Bryk Członek Rady Dzielnicy Janów Miejski- Ćmok

- Popieram takie kontrole z dronami i wręcz chciałabym, żeby były cykliczne. Jako mieszkanka tej dzielnicy chcę normalności w naszej małej społeczności – a normalne to po prostu możliwość oddychania powietrzem. Powietrzem, które jest czyste, które daje nam energię do życia, które po prostu jest. Jestem przeciwko nienormlanemu, czyli temu, że sąsiedzi wybierają systemy grzewcze, które nas dosłownie trują, a w naszych organizmach przyczyniają się do powstawania m.in. komórek rakowych, a dla nich jest to bezkarne. Normlane jest wiec, żebyśmy w końcu wykorzystali kryzys energetyczny do podjęcia skutecznych kroków i korzystali z dostępnych rozwiązań, które są niskoemisyjne i które uniezależnią nasze gospodarstwa domowe od zmiennych warunków ekonomicznych, których obecnie doświadczamy. – mówi Magdalena Gałęziok, mieszkanka dzielnicy.

- Co mnie najbardziej zaskoczyło podczas dzisiejszego pomiaru dronem ? To to, że niektórzy mieszkańcy jak zobaczyli co robimy, to sami wychodzili z domów lub zatrzymywali się samochodami i sugerowali, gdzie jeszcze powinniśmy zrobić pomiary. Bardzo mnie cieszy to coraz większe zaangażowanie zwykłych ludzi w walkę o życie w czystym zdrowym środowisku. - mówi Piotr Grabowski aktywista Mysłowickiego Alarmu Smogowego.

Straż Miejska wytypowała dwa podejrzane domy. Kontrola dymu za pomocą dronów / fot. RD

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również