Policjanci z mysłowickiej drogówki prowadzili w weekend na ulicy Zachęty kontrole trzeźwości. W trakcie kilku godzin zatrzymali sześciu rowerzystów, którzy pili wcześniej alkohol. Jeden z nich wpadł w ręce mundurowych trzy razy w ciągu trzech godzin. O jego losie zdecyduje teraz sąd.
Weekendowa akcja kontroli trzeźwości rowerzystów na ulicy Zachęty
Policjanci z mysłowickiej drogówki prowadzili w sobotę działania związane z kontrolą trzeźwości kierujących. Na ulicy Zachęty zatrzymali w ciągu kilku godzin sześć osób, które nie powinny w tym dniu wsiadać na rower.
Policjanci zatrzymali sześciu nietrzeźwych rowerzystów w ciągu kilku godzin
Tuż przed 17.00 stróże prawa zatrzymali 57-latka z Mysłowic, który wsiadł na rower, mając w organizmie 0,25 promila alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych.
Pół godziny później mundurowi zatrzymali 31-letniego mieszkańca Jaworzna, który kierował rowerem, mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości, ukarany został mandatem w wysokości 2500 złotych.
Około 18.00 policjanci sprawdzili trzeźwość trzech osób z Jaworzna, które wybrały się wspólnie na rowerową wycieczkę. 52-latka, która miała w organizmie 0,6 promila, ukarana została mandatem w wysokości 2500 złotych. Jej towarzysze - 54-latek i 31-latka kierowali rowerami, mając odpowiednio 0,4 i 0,3 promila alkoholu w organizmie, za co ukarani zostali mandatami w kwocie 1000 złotych.
Tego samego dnia w ciągu trzech godzin mundurowi zatrzymali również trzy razy tego samego mieszkańca Jaworzna, który po alkoholu kierował rowerem. 43-latek o 16.00 miał w organizmie 0,3 promila, o 18.50 0,55 promila, a 40 minut później, w trakcie trzeciej kontroli, 0,5 promila miał w organizmie. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został on ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 3500 złotych, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.
Art. 87 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym – odpowiedzialność rowerzystów za jazdę po alkoholu
Policjanci przypominają, że zgodnie z art 87 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.