Wiadomości z Mysłowic

Szlaki rowerowe w Mysłowicach

 • Dodano: 2020-05-13 11:45

Nie wszyscy mieszkańcy Mysłowic wiedzą, że na terenie naszego miasta zlokalizowane są trzy szlaki rowerowe.

Szlak rowerowy to trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie  z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku. W Mysłowicach odnajdziemy szlak czerwony, zielony i niebieski.

Wszystkie ww. szlaki znajdują się w Śląskiej Sieci Tras Rowerowych:

 • Szlak oznaczony kolorem zielonym i numerem 7 swój początek ma w centrum miasta, tuż obok dworca kolejowego przy ulicy Powstańców, a kończy się w dzielnicy Dziećkowice przy moście na Przemszy. Wyruszając na wycieczkę tym szlakiem, odwiedzimy dzielnice: Centrum, Brzęczkowice i Słupna, Brzezinka, Kosztowy i Dziećkowice. Szlak liczy około 13 km.
 • Szlak oznaczony kolorem czerwonym i numerem 110 biegnie po zachodniej stronie miasta. Początek szlaku znajduje się w dzielnicy Brzęczkowice - Słupna, przy Centralnym Muzeum Pożarnictwa. Szlak kończy się także Dziećkowicach na moście na Przemszy łączącym Mysłowice z Jaworznem, gdzie łączy się ze szlakiem zielonym. Wybierając szlak czerwony, przejedziemy przez tereny dzielnic: Brzęczkowice i Słupna, Janów Miejski – Ćmok, Morgi, Wesoła, Krasowy, Kosztowy i Dziećkowice. Szlak prowadzi też po części przez miasto Katowice i Imielin. Jego łączna długość to około 30 km.
 • Szlak oznaczony kolorem niebieskim to najkrótszy z mysłowickich szlaków rowerowych. Prowadzi on od ulicy Portowej do Trójkąta Trzech Cesarzy. Szlak liczy 500 m i jako krótki, łącznikowy, nie posiada numeracji.

W marcu, wspólnie z Prezesem mysłowickiego oddziału PTTK przeprowadziliśmy rowerową inwentaryzację szlaków. Sprawdziliśmy w jakim są stanie, co wymaga naprawy czy uzupełnienia. Intencją miasta jest, aby sukcesywnie rewitalizować te atrakcyjne pod względem turystycznym i rekreacyjnym trasy, a tym samym wzbogacić ofertę możliwości spędzania wolnego czasu w Mysłowicach. Wkrótce przystąpimy do działań w tym zakresie. Szlaki rowerowe, w połączeniu z projektem budowy parkingu „Bike & Ride” wraz z budową dróg rowerowych jako dróg dojazdowych do planowanego parkingu w Mysłowicach, na którego realizację właśnie rozpisano przetarg, w niedalekiej przyszłości stworzą cały system miejskich tras rowerowych. Nie należy zapominać o działaniach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która także prowadzi prace nad koncepcją szybkiej drogi dla rowerów, która łączyć będzie miasta Śląska i Zagłębia. Ma przebiegać przez dawne tereny poprzemysłowe i nieczynne trasy kolejowe.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Bartłomiej Nowakowski

  Po co opisywać przebieg trasy?Wystarczy pokazać mapkę.Jeden obraz zastępuje tysiąc słów.

 • Ola

  Zielony szlak przy ulicy Cmentarnej na Kosztowach z powodu budowy domków jednorodzinnych został zniszczony do tego stopnia, że nie dało się tamtędy przejechać. Ciekawe, czy firma budowlana wyrównała teren i doprowadziła drogę do pierwotnego stanu? Czy nie zostawiła grząskiego piasku? I czy miasto tego dopilnowało?

 • Jakub

  Pokażcie na mapie!

 • Z. Orłowski

  Na razie najlepiej na mapy.cz

 • Polo

  500 m trasa rowerowa :)

 • Zzz - rower

  Ciekawe jak wyglądają te trasy i którędy prowadzą. Ale dobrze że są.

 • Zzz - riwer

  Ciekawe jak wyglądają te trasy i którędy prowadzą. Ale dobrze że są.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również