13 lutego w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach odbyło się spotkanie poświęcone Tragedii Górnośląskiej. Celem wydarzenia było przybliżenie dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w 1945 roku, gdy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk tysiące mieszkańców zostało aresztowanych i wywiezionych do Związku Radzieckiego. Spotkanie zgromadziło uczestników z różnych grup wiekowych, w tym młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz czytelników biblioteki.
Film dokumentalny i prelekcja
Wydarzenie składało się z dwóch części. Pierwszą była projekcja filmu dokumentalnego "Jo był ukradziony. Tragedia Górnośląska", który stanowił poruszające świadectwo losów tysięcy Ślązaków. Film przedstawiał dramat jednostek i rodzin zmuszonych do życia w sowieckich łagrach, wykorzystując relacje świadków oraz materiały archiwalne.
Po projekcji odbyła się prelekcja wygłoszona przez Michała Miwę-Młota – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Specjalista wyjaśnił kontekst historyczny wydarzeń z 1945 roku, omówił mechanizmy represji wobec ludności cywilnej oraz przedstawił konsekwencje Tragedii Górnośląskiej dla całego regionu.
Pielęgnowanie pamięci o Tragedii Górnośląskiej
Spotkanie miało na celu przypomnienie o konieczności pielęgnowania pamięci o ofiarach Tragedii Górnośląskiej oraz przypomnienie lokalnej historii młodszym pokoleniom. Dzięki takim wydarzeniom możliwe jest zachowanie pamięci o dramatycznych wydarzeniach i ich przekazywanie kolejnym pokoleniom.